Absolventi ŠKODA AUTO Vysoké školy - Ing. Ivan Vaněk

5/19/2016
​Z Mladé Boleslavi pochází náš absolvent Ing. Ivan Vaněk, který své uplatnění našel u britského výrobce luxusních automobilů – Bentley Motors Ltd, společnosti, u které ještě jako student ŠKODA AUTO Vysoké školy absolvoval svou půlroční zahraniční pracovní stáž.

​Možnost vycestovat do zahraničí během studia mu, jak říká, otevřela nejenom oči, ale také dveře k budoucímu pracovnímu uplatnění. Ve volném čase Ivan rád cestuje – v současné době nejraději do Mladé Boleslavi, která se stala jeho oblíbenou dovolenkovou destinací.


Studoval jste bakalářský i navazující magisterský obor zaměřený na finance. Proč právě tento směr? Co nejdůležitějšího jste si ze svého studia odnesl do praxe?
Finance jsem si vybral, protože peníze hýbou světem. Navíc jsem k nim měl vždy kladný vztah.
Studiem na ŠKODA AUTO Vysoké škole jsem získal odborné znalosti zejména v oblastech ekonomie a financí. Oboje využívám ve své současné pozici v oddělení nákupu. Jeden můj kolega jednou řekl, že pokud nákupní oddělení neušetří ročně minimálně tolik, kolik stojí, jeho existence nemá smysl. Jedná se samozřejmě o nadsázku, nákupní funkce musí být reprezentována tak jako tak, aby bylo z čeho stavět automobily. Nicméně mi ten výrok utkvěl v paměti, protože hezky ilustruje význam finanční stránky věci ve smyslu tlaku na cenu pořizovaných dílů.

Ze školy jsem si rovněž odnesl „soft skills“ jako jsou komunikační a prezentační schopnosti. Dle mého názoru jsou minimálně stejně důležité jako odborná kvalifikace. Více než polovina mé práce spočívá v komunikaci s lidmi, ať už jde o dodavatele nebo kolegy v rámci Bentley. Téměř každý týden prezentuji na našem lokálním nákupním fóru buď status jednotlivých projektů, nebo doporučení k nominaci dodavatele.


Proč jste si ke studiu zvolil právě ŠKODA AUTO Vysokou školu?
Na konci gymnázia jsem vůbec nevěděl, co chci dělat. Šel jsem na Matfyz a asi po třech dnech mi došlo, že Matfyz dělat rozhodně nechci. Stěhoval jsem se tedy z koleje z Prahy zpět do Boleslavi zhruba týden po začátku semestru. V té době jsem se začal zajímat o ŠKODA AUTO Vysokou školu a po prvotním kontaktu jsme se dohodli, že bych mohl nastoupit. Přišlo mi to jako dobrý nápad, nechtěl jsem ztratit celý semestr a říkal jsem si, že pokud znovu nevydržím ani týden, alespoň se jako Boleslavák nebudu muset stěhovat někam na kolej a zpět.


Čeho jste si na studiu na naší škole cenil nejvíce?
Jednoznačně vstřícného individuálního přístupu školy ke každému studentovi. Myslím si, že toto je velkou výhodou oproti některým větším školám. Vzhledem ke své aktuální pozici musím ale znovu vyzdvihnout i možnost vycestovat během studia na praxi do zahraničí v rámci koncernu VW. To je něco, co rozhodně každá škola nenabídne, a člověku to může otevřít nejen oči, ale i dveře.


V současné době pracujete u výrobce luxusních automobilů Bentley Motors ltd. Jaké to je pracovat pro takovouto prestižní značku?
Je fajn pracovat pro společnost, pro jejíž produkty se člověk může nadchnout. Stejně tak je příjemné vidět pozitivní ohlasy z venku. Například nedávno bylo na trh uvedeno Bentley SUV s názvem Bentayga, které vzbudilo velmi kladnou odezvu z řad médií, veřejnosti a zejména našich zákazníků a udělalo nám tím velkou radost.


Jak jste se dostal ke své nynější pozici? Co jste musel udělat předtím, než jste začal u Bentley pracovat? Byl to složitý proces?
V roce 2013 jsem byl v Bentley na půl roku na praxi. Možnost vycestovat na podobné praktikantské pobyty v rámci koncernu VW považuji za jeden z největších přínosů, jaké naše škola svým studentům nabízí. Praxe v Bentley byla po všech stránkách skvělou zkušeností a říkal jsem si, že bych se možná mohl jednoho dne vrátit.
Po ukončení studia jsem začal hledat práci a podíval se na stránky Bentley na volná pracovní místa. Zjistil jsem, že bylo několik pozic zrovna otevřených právě v oddělení nákupu, kde jsem před tím působil jako praktikant. Přihlásil jsem se a následně mě pozvali na assessment centre do Anglie.
Co se týče složitosti, bylo to složitější, než to muselo být, díky určité dávce smůly, která mě potkala. V předvečer odletu na assessment centre mi Lufthansa zrušila let. Bylo to v době, kdy její zaměstnanci stávkovali. Rychle jsem si zamluvil let s Jet2, ten měl ovšem pro změnu zhruba 10-ti hodinové zpoždění kvůli nepřízni počasí. Ve výsledku jsem se dostal na letiště v Manchesteru okolo 4. hodiny ráno, v době kdy už ani nejezdí vlaky. Původně jsem chtěl jet vlakem do Crewe, kde jsem měl zarezervovaný hotel. Nezbylo mi tedy nic jiného než trochu zaimprovizovat a moc jsem se před assessmentem nevyspal, ale nakonec jsem dorazil na místo konání na minutu přesně (udýchaný a s kufrem, který jsem chtěl původně nechat v hotelu!) a vše dobře dopadlo.


Co Vás na Vaší práci baví nejvíce?

Hmatatelné výsledky, dobrý mezinárodní kolektiv a celkově pracovní prostředí a atmosféra. Přes všechen stres, termíny a další podobné věci si tu lidé zachovávají smysl pro humor.


Za prací jste se odstěhoval do Velké Británie. Jak se Vám líbí životní styl Britů? Bylo těžké si zvyknout na život v cizině?
Anglie je poměrně pohodlná země na žití a dá se na ni dobře zvyknout včetně řízení na levé straně silnice a řazení levou rukou. V základních rysech se životní styl Britů a Čechů příliš neliší. Na co si stále zvyknout nemůžu, je odloučení od přítelkyně, rodiny a přátel.


Na co ze ŠKODA AUTO Vysoké školy vzpomínáte nejraději?
Upřímně? Na dobu po magisterských státnicích, kdy jsem si konečně mohl říct: hotovo! Musím ale dodat, že jsem na škole poznal spoustu skvělých lidí a zažili jsme nejrůznější příhody. Ty nejlepší jsou ale nepublikovatelné.


RSS
Tento web používá k poskytování funkcí a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o podmínkách používání těchto stránek najdete zde.