Filip Sroka - praxe u PwC

4/20/2016
Filip si pro svou povinnou praxi vybral mezinárodní poradenskou společnost PwC. Jak říká, praxi by určitě doporučil studentům finančního oboru, který u nás také sám studuje. Čím ho ale PwC vlastně zaujalo? A proč si ze široké škály partnerů, které máme, vybral právě PwC? Přečtěte si celý rozhovor!

Svou povinnou praxi jste strávil u jednoho z našich partnerů, PwC (PricewaterhouseCoopers). Čím Vás zaujal právě tento partner? Čemu se PwC přesně věnuje?

Už od střední školy jsem věděl, že bych jednou chtěl dělat v auditorské společnosti a pohybovat se v těchto kruzích. PwC je jedna z velké čtyřky auditorských firem a jak už název napovídá, patří mezi světovou jedničku auditorských firem. Mě PwC zaujala hlavně svým osobním přístupem k lidem a komunikací, což je pro mě v oblasti firemní kultury to nejdůležitější. Vyhrála tak u mě na plné čáře. Nikde se o Vás takhle nestarají jako v PwC.
Co se týče pole působnosti společnosti - jak jsem již zmínil, PwC je poradenská společnost, která se pohybuje v širokém spektru oblastí. Patří mezi ně oblasti jako například auditorské, daňové, poradenské, finanční či právní služby. Je toho samozřejmě více, ale toto jsou, dle mého názoru, ty nejdůležitější oblasti.

Jak obtížné pro Vás bylo výběrové řízení do PwC? Jak jste si poradil s assessment centrem, skrze které musí projít každý kandidát?

Výběrové řízení bylo náročné v mnoha ohledech a trvalo v podstatě celý den. Jeho součástí byly testy, dva skupinové projekty a poté pohovor s partnerem pro ty, jež prošli první částí výběrového řízení. Samotné testy jsou postavené tak, aby je člověk nemohl stihnout včas a celé. Je to hlavně o přehlednosti, o tom, aby si člověk uměl správně naplánovat čas a zaměřil se na hlavní body. Testy se zaměřují jak na všeobecný přehled, na angličtinu, ekonomiku tak na pozornost všeobecně.

Na jakém oddělení jste svou povinnou praxi vykonával? Mohl jste si oddělení sám vybrat nebo Vás na určité oddělení přiřadili?

Pracoval jsem na Auditním oddělení. Jelikož stáž byla součástí povinné praxe, měli jsme možnost nahlédnout i na jiná oddělení, jako jsou Daně, Marketing či HR. Naše hlavní pracovní náplň se týkala však auditu jako takového. PwC se snažilo, abychom nabrali co nejvíce zkušeností ze všech oddělení, ze všech druhů práce a udělali si takový obecný obrázek o tom, jak to ve firmě funguje.

Co všechno jste měl v rámci své pozice na starost?

Práce byla celkem rozmanitá. Od základních prací jako je administrativní práce, tisknutí, kopírování, scanování, skartování, archivace, práce ve wordu/excellu, tak po různé benchmarky, kontroly výkazů a v neposlední řadě to hlavní - samotný audit určité společnosti.

Doporučil byste praxi případně i dalším studentům? Proč by se případně měli studenti podle Vás o praxi u PwC zajímat?

PwC bych určitě doporučil všem studentům, které alespoň trochu zajímá finanční sféra. Mít PwC v životopise je samozřejmě velká výhoda, která Vám otevře dveře do nejedné společnosti. PwC s vámi zachází, jako kdybyste byl klasický zaměstnanec, ne jen praktikant, a zajímá se o Vaše potřeby. Jakýkoli problém se vyskytl, hned jsme ho vyřešili, vždycky mi byli všichni nápomocni. Hlavní plus je, že nikdy nejste na jednom místě, pořád jste v jiné firmě, na jiném území. Samozřejmě cestování má hodně svých benefitů, které většina firem nemá. Ale hlavně pro začínající zkušenost je PwC, z mého pohledu, tou nejlepší volbou. V životopise se skvěle vyjímá, jelikož pokud se dostanete do PwC, máte možnost si udělat jméno a karieru velice rychle.

Chtěl byste případně u PwC pracovat i v budoucnu? Proč by pro Vás byla případná nabídka práce zrovna u PwC lákavá?

V PwC mi po skončení praxe prodloužili smlouvu a pracuji tam tedy i nadále. Snažím se to zkombinovat se školou a zatím to funguje celkem na jedničku. Není vůbec žádný problém s komunikací, můžu si vzít home-office, popřípadě se zaměřit na firmy, které jsou poblíž Mladé Boleslavi či mého bydliště. PwC provádí účetní audit u široké škály celosvětových firem, můžete v podstatě jezdit i na Slovensko či do jiných okolních států, nepracujete na jednom místě. Hlavně Vám PwC ve všech vyhoví, co se týče volna, práce doma nebo práce na zkrácený úvazek. Benefity firmy a nadstandartní plat je samozřejmě také lukrativní záležitostí.


RSS