Praxe v Bentley - Veronika Košková

2/24/2016
Pracovala jsem na oddělení nákupu v týmu Projektů, který se skládal z 16 skvělých kolegů, kteří mi vždy a rádi se vším pomohli, když jsem potřebovala. Začátek byl poměrně náročný, bylo zde hodně zařizování, co se týče bankovního účtu a přístupů do všech Bentley systémů, tj. SAP, TEVON, AVON, B-release.
Ráda bych se s vámi podělila o zážitky a zkušenosti, které jsem získala na své povinné praxi, kterou jsem absolvovala ve Velké Británii ve společnosti Bentley Motors Ltd od 12. 01. 2015 do 31. 07. 2015. Myslím, že tato automobilka nemusí být více představována. Každý určitě ví, že Bentley je výrobce velmi luxusních automobilů, o čemž jsem se mohla sama několikrát přesvědčit, když jsem se podílela na testovacích jízdách. Dál bych jen zmínila, že společnost sídlí v městečku Crewe, které je velkým dopravním uzlem, a dostanete se odsud vlakem téměř kamkoliv.

Když jsem se dozvěděla, že jsem byla na povinnou praxi vybrána, nemohla jsem tomu uvěřit. Vůbec jsem v to nedoufala, protože jsem myslela, že telefonické interview se mi vůbec nepodařilo. Každopádně to vyšlo a byla jsem neuvěřitelně šťastná. Po nějaké době se ale dostavily obavy a strach z toho, jestli to vůbec všechno zvládnu. Začaly jsme se scházet ještě s jednou holčinou a plánovat vše společně. Po chvíli jsme se domluvily i na společném bydlení. Dům, ve kterém jsme bydlely, byl velký a prostorný a hlavně byl kousek do práce – cca 8 min chůze, což jsme braly jako velkou výhodu. Já jsem měla opravdu velký pokoj a svoji vlastní koupelnu, takže jsem s ubytováním byla maximálně spokojená.

První den v práci byl opravdu náročný, ale také zajímavý. Měli jsme celodenní školení a různé prezentace spojené s chodem a kulturou společnosti a poté následovala factory tour, při které nás provedli výrobní linkou, vše ukázali a vysvětlili. Další dny už jsme byli normálně v kanceláři. Naše kancelář byla veliká open office, kde pracovalo dalších cca 110 lidí. Byl to pro mě zpočátku velký nezvyk, ale po pár dnech jsem si na ten všechen hluk a ostatní spolupracovníky zvykla. Překrývali jsme se tu ještě s předešlými praktikanty, tak mi bylo vše pečlivě vysvětleno a ukázáno tak, že už jsem poté byla schopna bez problémů vykonávat svou práci sama.

Pracovala jsem na oddělení nákupu v týmu Projektů, který se skládal z 16 skvělých kolegů, kteří mi vždy a rádi se vším pomohli, když jsem potřebovala. Začátek byl poměrně náročný, bylo zde hodně zařizování, co se týče bankovního účtu a přístupů do všech Bentley systémů, tj. SAP, TEVON, AVON, B-release. Vše bylo ale nakonec vyřízeno dříve, než jsme očekávali. Každý den v práci jsem obdržela agendu s Aeko změnami, které budou prezentovány na meetingu. Mým úkolem bylo zjistit příslušné informace o nákupčích a dodavatelích a připravit vše na každodenní meeting tak, aby to bylo připraveno k diskuzi. Tento meeting byl zastoupen osobami z různých oddělení, tj. finance, logistika, výroba, nákup a vývoj, a každý ze zástupců sděloval náklady a informace za jeho odděleni vztahující se ke konkrétní změně. Změny, které byly schváleny, musely být zadány do systému, vyplněny v příslušném formuláři a dodány nákupčímu, který doplnil informace o cenách.

Dalším z mých úkolů bylo účastnit se LSC meetingu, kde nákupčí prezentovali své nabídky od dodavatelů a mým úkolem na tomto meetingu bylo posílat LSC Live agendu, abych zajistila, že všichni nákupčí a ostatní důležité osoby přijdou včas a také na správný projekt.

Dále jsem měla dva projekty, na kterých bylo potřeba pracovat neustále. V systému AVON jsem musela sledovat AEKO změny pro celou VW Group a díly, které se tykají Bentley. Druhý projekt se jmenoval B-release module, ve kterém jsem dostávala od enginneru naskenované části, u kterých se změnilo datum výkresu a příslušný K stand, který jsem musela změnit v SAP, B-release databázi a následně opět poslat nákupčímu. Posledním úkolem bylo posílání vzorků barev pro nové SUV na žádost dodavatelů. Bylo zde mnoho dalších praktikantů, převážně z Německa, se kterými jsme se rychle skamarádili a začali s nimi trávit náš volný čas. Podnikali jsme mnoho výletů, akcí a párty. Navštívili jsme mnoho zajímavých míst. Z měst mohu jmenovat např. Manchester, Chester, Birmingham, Londýn, York, Oxford, Llandudno. Nejvíce se nám ale líbil Liverpool, kam jsme se několikrát vrátili a Dublin, kde jsme strávili 3 dny, byl také okouzlující, z národních parků jsme se podívali do Peak district, Leak district a Conwy mountain. Příroda je v Anglii opravdu nádherná. Zároveň jsou všichni lidé moc hodní a vstřícní a vždy ochotni se vším pomoci, z toho jsem byla velice mile překvapena.

Rozhodně nelituji, že jsem se rozhodla do Bentley vycestovat, byl to víceméně nejlepší půl rok během mých studií. Našla jsem zde opravdové přátele a moc jsme si to tu spolu užili. Na deštivé počasí jsem si tu také zvykla, tak mi to poté ani už nevadilo. Svůj pobyt jsme si tu s mou spolubydlící a kamarádkou prodloužily o půl roku a už se těšíme, až získáme nové zkušenosti a zážitky. Praxi v Bentley Motors bych určitě vřele doporučila každému. Stojí to za to! Věřím, že budu na tuto praxi vzpomínat celý svůj život.

​Půlroční praxi v anglickém Crewe u Bentley Motors Ltd. absolvovala také naše studentka Bára Rohanová. Jaké byly její začátky v Bentley, co vše obnášela její praktikantská pozice i to, jak trávila své volné dny v Anglii, se můžete dočíst v jejím reportu.
​Viktor Myslil, absolvent našeho bakalářského oboru Podniková ekonomika a management provozu, pochází z Prahy. Za studiem do Mladé Boleslavi se vydal díky své vášni pro vozy ŠKODA AUTO. Navíc ho lákalo zkusit něco jiného, než všichni ostatní spolužáci.
​Více o projektu Formula student a o spolupráci mezi ČVUT a ŠKODA AUTO Vysokou školou se dozvíte v krátkém rozhovoru s Lukášem Pacoňem, kapitánem týmu CTU Cartech, a se studenty ŠKODA AUTO Vysoké školy, kteří mají na starost disciplínu Business plán.
​Kateřina měla v letním semestru 2015/2016, stejně jako někteří její další kolegové ze ŠKODA AUTO Vysoké školy, to štěstí, že mohla strávit semestr na pracovní stáži u výrobce luxusních britských automobilů, v Bentley Motors Ltd. Svůj pobyt si nakonec z jednoho semestru prodloužila na dva a ze své roční stáže se bude vracet každým dnem. Jak na svou stáž vzpomíná, si můžete přečíst v jejím reportu…
​Již téměř rok a půl je naše studentka Kateřina nepostradatelným členem týmu oddělení produktového marketingu ŠKODA AUTO UK. Na starost má nejenom správu aplikace CarConfigurator, ale také vypracovávání reportů pro management společnosti ŠKODA UK. Ačkoli nyní svou stáž dokončuje, vy si o ní můžete přečíst již nyní!
​Za praxí u nás studenti nemusí chodit daleko. Vybrat si mohou třeba některé oddělení ŠKODA AUTO - stejně jako náš student Petr Gregor, který si pro svou povinnou i průběžnou praxi vybral oddělení Komunikace tiskových vozů.
​Z Mladé Boleslavi pochází náš absolvent Ing. Ivan Vaněk, který své uplatnění našel u britského výrobce luxusních automobilů – Bentley Motors Ltd, společnosti, u které ještě jako student ŠKODA AUTO Vysoké školy absolvoval svou půlroční zahraniční pracovní stáž.
​Na doporučení svých spolužáků dala při výběru povinné praxe naše studentka Andrea. Stánek společnosti Magna následně navštívila na Career day ŠKODA AUTO Vysoké školy a měla jasno – pro půlroční praxi si vybrala právě společnost Magna a její závod v Libáni.
Filip si pro svou povinnou praxi vybral mezinárodní poradenskou společnost PwC. Jak říká, praxi by určitě doporučil studentům finančního oboru, který u nás také sám studuje. Čím ho ale PwC vlastně zaujalo? A proč si ze široké škály partnerů, které máme, vybral právě PwC? Přečtěte si celý rozhovor!
​Nedílnou součástí studia na naší škole je praxe studentů - půlroční v bakalářském studiu, tříměsíční v navazujícím magisterském studiu. Krátce po své praxi má i náš student David, který své praktické zkušenosti získával u jedné z partnerských firem školy - Porsche Inter Auto CZ, největšího prodejce vozů Volkswagen,  Audi a ŠKODA a importéra značky Porsche v České republice.  Měl tak jedinečnou možnost stát se součástí týmu HR/PR jednoho z největších prodejců automobilů v České republice.