Praxe v Bentley - Veronika Košková

2/24/2016
Pracovala jsem na oddělení nákupu v týmu Projektů, který se skládal z 16 skvělých kolegů, kteří mi vždy a rádi se vším pomohli, když jsem potřebovala. Začátek byl poměrně náročný, bylo zde hodně zařizování, co se týče bankovního účtu a přístupů do všech Bentley systémů, tj. SAP, TEVON, AVON, B-release.
Ráda bych se s vámi podělila o zážitky a zkušenosti, které jsem získala na své povinné praxi, kterou jsem absolvovala ve Velké Británii ve společnosti Bentley Motors Ltd od 12. 01. 2015 do 31. 07. 2015. Myslím, že tato automobilka nemusí být více představována. Každý určitě ví, že Bentley je výrobce velmi luxusních automobilů, o čemž jsem se mohla sama několikrát přesvědčit, když jsem se podílela na testovacích jízdách. Dál bych jen zmínila, že společnost sídlí v městečku Crewe, které je velkým dopravním uzlem, a dostanete se odsud vlakem téměř kamkoliv.

Když jsem se dozvěděla, že jsem byla na povinnou praxi vybrána, nemohla jsem tomu uvěřit. Vůbec jsem v to nedoufala, protože jsem myslela, že telefonické interview se mi vůbec nepodařilo. Každopádně to vyšlo a byla jsem neuvěřitelně šťastná. Po nějaké době se ale dostavily obavy a strach z toho, jestli to vůbec všechno zvládnu. Začaly jsme se scházet ještě s jednou holčinou a plánovat vše společně. Po chvíli jsme se domluvily i na společném bydlení. Dům, ve kterém jsme bydlely, byl velký a prostorný a hlavně byl kousek do práce – cca 8 min chůze, což jsme braly jako velkou výhodu. Já jsem měla opravdu velký pokoj a svoji vlastní koupelnu, takže jsem s ubytováním byla maximálně spokojená.

První den v práci byl opravdu náročný, ale také zajímavý. Měli jsme celodenní školení a různé prezentace spojené s chodem a kulturou společnosti a poté následovala factory tour, při které nás provedli výrobní linkou, vše ukázali a vysvětlili. Další dny už jsme byli normálně v kanceláři. Naše kancelář byla veliká open office, kde pracovalo dalších cca 110 lidí. Byl to pro mě zpočátku velký nezvyk, ale po pár dnech jsem si na ten všechen hluk a ostatní spolupracovníky zvykla. Překrývali jsme se tu ještě s předešlými praktikanty, tak mi bylo vše pečlivě vysvětleno a ukázáno tak, že už jsem poté byla schopna bez problémů vykonávat svou práci sama.

Pracovala jsem na oddělení nákupu v týmu Projektů, který se skládal z 16 skvělých kolegů, kteří mi vždy a rádi se vším pomohli, když jsem potřebovala. Začátek byl poměrně náročný, bylo zde hodně zařizování, co se týče bankovního účtu a přístupů do všech Bentley systémů, tj. SAP, TEVON, AVON, B-release. Vše bylo ale nakonec vyřízeno dříve, než jsme očekávali. Každý den v práci jsem obdržela agendu s Aeko změnami, které budou prezentovány na meetingu. Mým úkolem bylo zjistit příslušné informace o nákupčích a dodavatelích a připravit vše na každodenní meeting tak, aby to bylo připraveno k diskuzi. Tento meeting byl zastoupen osobami z různých oddělení, tj. finance, logistika, výroba, nákup a vývoj, a každý ze zástupců sděloval náklady a informace za jeho odděleni vztahující se ke konkrétní změně. Změny, které byly schváleny, musely být zadány do systému, vyplněny v příslušném formuláři a dodány nákupčímu, který doplnil informace o cenách.

Dalším z mých úkolů bylo účastnit se LSC meetingu, kde nákupčí prezentovali své nabídky od dodavatelů a mým úkolem na tomto meetingu bylo posílat LSC Live agendu, abych zajistila, že všichni nákupčí a ostatní důležité osoby přijdou včas a také na správný projekt.

Dále jsem měla dva projekty, na kterých bylo potřeba pracovat neustále. V systému AVON jsem musela sledovat AEKO změny pro celou VW Group a díly, které se tykají Bentley. Druhý projekt se jmenoval B-release module, ve kterém jsem dostávala od enginneru naskenované části, u kterých se změnilo datum výkresu a příslušný K stand, který jsem musela změnit v SAP, B-release databázi a následně opět poslat nákupčímu. Posledním úkolem bylo posílání vzorků barev pro nové SUV na žádost dodavatelů. Bylo zde mnoho dalších praktikantů, převážně z Německa, se kterými jsme se rychle skamarádili a začali s nimi trávit náš volný čas. Podnikali jsme mnoho výletů, akcí a párty. Navštívili jsme mnoho zajímavých míst. Z měst mohu jmenovat např. Manchester, Chester, Birmingham, Londýn, York, Oxford, Llandudno. Nejvíce se nám ale líbil Liverpool, kam jsme se několikrát vrátili a Dublin, kde jsme strávili 3 dny, byl také okouzlující, z národních parků jsme se podívali do Peak district, Leak district a Conwy mountain. Příroda je v Anglii opravdu nádherná. Zároveň jsou všichni lidé moc hodní a vstřícní a vždy ochotni se vším pomoci, z toho jsem byla velice mile překvapena.

Rozhodně nelituji, že jsem se rozhodla do Bentley vycestovat, byl to víceméně nejlepší půl rok během mých studií. Našla jsem zde opravdové přátele a moc jsme si to tu spolu užili. Na deštivé počasí jsem si tu také zvykla, tak mi to poté ani už nevadilo. Svůj pobyt jsme si tu s mou spolubydlící a kamarádkou prodloužily o půl roku a už se těšíme, až získáme nové zkušenosti a zážitky. Praxi v Bentley Motors bych určitě vřele doporučila každému. Stojí to za to! Věřím, že budu na tuto praxi vzpomínat celý svůj život.

​Co můžete udělat, když v životě potřebujete uskutečnit velkou změnu, naučit se neuvěřitelně mnoho věcí, poznat novou kulturu a zároveň skvěle využít čas? Možností samozřejmě není málo a jednou z nich je program Erasmus+. Této příležitosti využil i Filip Bouša, student 2. ročníku na ŠKODA AUTO Vysoké škole.
​Pro svou povinnou praxi si naše studentka Kamila Krunčíková vybrala oblíbenou destinaci v Anglii - společnost Bentley Motors Ltd. O tom, jak její praxe probíhala i o tom, jak trávila volný čas, se dočtete v následujícím článku.
​Za studiem do zahraničí s námi ročně vyjíždí desítky studentů. Mezi ně se v letošním roce zařadili i naši studenti Denisa Římalová, Dominika Hrbková a Tomáš Vacek. Ti se s Vámi budou pravidelně během jejich pobytu dělit o své dojmy ze studia na naší partnerské univerzitě University of Applied Sciences Upper Austria Steyr, kam se všichni vydali na Double Degree program.
​Poslední z našich bakalářských oborů, obor Podniková ekonomika a řízení provozu, logistiky a kvality vám představí student Ondřej Kopčan, který aktuálně absolvuje svou povinnou praxi ve Velké Británii v Bentley Motors Ltd. Více vám poví o tom, proč si zvolil právě tento obor, a třeba i to, který předmět ho prozatím bavil nejvíce.
​Na svou povinnou praxi v 5. semestru již nastoupila Klaudie Olšáková, která u nás studuje obor Podniková ekonomika a finanční management. V rozhovoru s Klaudií, kterou jsme vyzpovídali, se dozvíte nejenom více o oboru Podniková ekonomika a finanční management, ale i o výběru její praxe a jejích zkušenostech se studiem u nás.
​O prvním srpnovém víkendu patřil mostecký polygon studentům z celého světa. Konal se zde totiž další ze závodů seriálu Formule Student – tedy šampionátu vozů zkonstruovaných samotnými studenty vysokých škol nejen ze střední Evropy, ale také například z Ruska či Turecka.
​Pracovní zkušenosti u Bentley Motors Ltd. získávala v minulém roce i naše studentka Jitka Beránková. Svou praxi vykonávala na oddělení nákupu, v týmu Forward Sourcing. Během své praxe si vyzkoušela nejenom svou první práci v automobilovém průmyslu, ale měla také možnost seznámit se s jiným pracovním prostředí a navštívit mnoho zajímavých míst.
​Na studijní pobyt v rámci programu Erasmus+ s námi vycestovala i Pavla Mencová, studentka oboru Podniková ekonomika a management obchodu. Pro svou půlroční stáž si vybrala partnerskou univerzitu ve francouzském Bordeaux.
​Anna pochází z Žatce a své studium u nás úspěšně absolvovala v roce 2012. Pracovní zkušenosti sbírala již při studiu a to jako praktikantka v Náborovém centru společnosti ŠKODA AUTO. Do ŠKODA AUTO následně nastoupila i po absolvování studia a to na pozici personalisty pro oblast řízení výroby vozů a interní logistiky.  V roce 2015 byla vyslána na 15ti měsíční výjezd do Číny, kde pracovala jako HR Consultant. V oblasti personalistiky ŠKODA AUTO působí i nyní.
Ve svém volném čase se ráda věnuje sportu, především lyžování a horské turistice, a četbě.
​První ročník oboru Podniková ekonomika a řízení lidských zdrojů má za sebou náš student Filip Bouša. O tom, proč si pro studium vybral právě tento obor a kde je aktuálně na své nepovinné praxi, se dočtete v následujícím rozhovoru.