Praxe ve ŠKODA AUTO UK - Kateřina Pilbauerová

9/11/2016
​Již téměř rok a půl je naše studentka Kateřina nepostradatelným členem týmu oddělení produktového marketingu ŠKODA AUTO UK. Na starost má nejenom správu aplikace CarConfigurator, ale také vypracovávání reportů pro management společnosti ŠKODA UK. Ačkoli nyní svou stáž dokončuje, vy si o ní můžete přečíst již nyní!

​Již při vybírání vysoké školy jsem se zaměřovala zejména na možnost praxe a výjezdů do zahraničí. Proto pro mě byla ŠKODA AUTO Vysoká škola jasnou volbou. Velmi mě potěšilo, když jsem na začátku letního semestru na stránkách školy viděla nabídku na praxi ve společnosti ŠKODA AUTO UK na pozici Product Marketing Assistant. Obratem jsem poslala životopis a motivační dopis v anglickém a českém jazyce. Následovalo několik dní čekání – poté jsem se dozvěděla, že se dostávám do prvního kola výběrového řízení. Telefonický pohovor mě, musím přiznat, mírně vystrašil, protože jsem ne všemu rozuměla. U pohovoru byla přítomna předchozí praktikantka Martina Bartošová a jeden z produktových manažerů, který měl silný přízvuk. Přibližně po týdnu mi Martina zavolala a sdělila mi, že jsem byla vybrána jako nejlepší uchazečka o danou pracovní pozici. Samozřejmě jsem měla obrovskou radost a věděla jsem, že bude tato zkušenost pro mě v budoucnu k nezaplacení. Měla jsem dva týdny na to, abych doma v Čechách všechno zařídila, sbalila a rozloučila se s rodinou na více než rok. Jsem vděčná za vstřícný přístup ŠKODA AUTO Vysoké školy, který mi umožnil si zbytek semestru odstudovat z Anglie.

Martina mi pomohla zařídit i ubytování, což mi velmi ulehčilo situaci po příjezdu do UK. Shánění ubytování v Anglii je pro cizince opravdu nelehká záležitost. Vlastníci nemovitostí si chtějí být jisti, že jste schopni splácet své závazky a požadují tzv. credit history. Ve 20 letech však většina studentů, včetně mě, nic takového nemá a je v podstatě nemožné si bydlení sehnat. Nepříjemné problémy nastaly i u zakládání anglického bankovního účtu, který je potřeba pro vyplácení měsíčního platu. Mě trvalo založení účtu přes měsíc, což byl problém z hlediska zaplacení depozitu za bydlení. Musela jsem téměř £1.000 liber zaplatit z českého účtu, což díky kurzu nebylo úplně ideální řešení. V bance si musíte zařídit schůzku, ale musíme počítat s tím, že čekací doba je až 3 týdny. Na schůzku je potřeba si přinést spoustu různých dokumentů – nejméně dva doklady totožnosti (česká občanka se úředníkům ale z nějakého důvodu nelíbí), potvrzení o anglické adrese (kterou ale od vlastníka nemovitosti nedostanete, aniž byste mu zaplatili alespoň dva nájmy) a dokument o placení účtů (které platit nemůžete, protože nemáte účet a nemůžete dostat výplatu). Jakmile jsem se dostala z tohoto začarovaného kruhu řešení bankovního účtu a zaplacení za ubytování, začalo se mi v Anglii líbit mnohem více.
V den nástupu do práce (7. dubna) jsem byla představena všem členům Product Marketing Department, který se dnes skládá z osmi členů – manažer produktového marketingu, tři produktoví manažeři, tři produktoví analytici a mně. Na stole mi ležel pracovní notebook a asi tří set stránkový dokument, který mi měl pomoci se zaučením do role, za což opět děkuji Martině.

Posláním mojí role je vypracování reportů pro management ŠKODA AUTO UK a práce s CarConfiguratorem na našich webovkách. Nejdůležitějším reportem je Index Position Report, který vytvářím pomocí programu PriceOnline. Zjišťuji, jak si naše modely stojí na trhu mezi konkurenty, co se týče cen, vybavenosti, nabídek prodejců a podílu na trhu. Tento report je pro vedení ŠKODA AUTO UK velmi důležitý a zakládá se na něm část naší strategie prodejů. Report vytvářím měsíčně a má asi 120 stran. Další součástí mojí pozice je již zmíněný CarConfigurator, kde si naši zákazníci mohou sestavit vysněné auto. Mým úkolem je, aby se v programu zobrazovaly co nejaktuálnější informace se správnými cenami, obrázky a pojmenováním. Díky jeho údržbě jsem často v kontaktu se společností ŠKODA AUTO a.s v Mladé Boleslavi. Dále je to vypracování ad hoc reportů pro členy týmu, např. při uvádění nového stupně výbavy na trh – např. výbavy Monte Carlo nebo Colour Edition. Dále je to práce s brožurami, a to jak s našimi, tak našich konkurentů. Se společností ŠKODA AUTO a.s. pracuji i tehdy, pokud je připravováno uvedení nového modelu na trh – minulý rok šlo o nový model ŠKODA Superb, tento rok o nové A+ SUV. Pracuji v tzv. LaunchTracku, který je vyvíjen a udržován také v Mladé Boleslavi. Dokonce jsem již měla příležitost jet na pracovní cestu na Sardinii, a to na školení právě nového modelu ŠKODA Superb. Dále jsem se účastnila i propagace modelu ŠKODA Superb na akci sponzorované společností Škoda AUTO UK – Ride London.

Na zkušenosti získané ve společnosti ŠKODA AUTO UK oceňuji nejvíce příležitost pracovat s profesionály a lidmi, kteří vědí, co dělají. V případě jakékoliv nejasnosti není problém zeptat se kolegů, kteří ochotně pomohou. Dále jsem samozřejmě vděčná za šanci si zlepšit slovní zásobu a přízvuk v angličtině. Jsem ráda, že místo 15 měsíců mi bylo nabídnuto, abych zůstala v Anglii na rok a půl.

Volný čas trávím většinou cestováním po Anglii. Nejvíce se mi líbí přímořská města. Zatím se mi podařilo navštívit Portsmouth, Bournemouth a Dover s bílými útesy a obrovským středověkým hradem. Samozřejmostí byla pro mě, jako pro turistu, návštěva magického Stonehenge a studentských měst Cambridge a Oxford.  Výborným zážitkem byla i návštěva hornického muzea v Birminghamu a muzea v Milton Keynes. Z mých výprav do Londýna stojí za zmínku návštěva SeaLife, London Dungeon, London Eye, Camden Market, Warner Bros Studio a muzeum vozkových figurín Madame Tussauds. Nyní jsem si dokonce pořídila členství v English Heritage, takže pro mě návštěvy památek nejsou tak nákladné. Anglie je beze sporu jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy navštívila a nemohu se dočkat, až se podívám do Irska a do Skotska.

Úžasnou zkušeností pro mě byla i účast na půlmaratonu v Oxfordu, kterého jsem se účastnila s dalšími zaměstnanci ŠKODA AUTO UK, a absolvování tzv. blátivého běhu se čtyřiceti překážkami s mojí „anglickou maminkou“, u které bydlím.

Nejméně šest měsíců jsem se vším v Anglii opravdu bojovala – jiní lidé, cizí kultura, nová práce, nový domov, žití bez rodiny. Jestli mě ale pobyt v Anglii něco naučil, je to překonávání překážek a tak jsem se se vším postupně vypořádala. Angličany jsem si oblíbila, práci a novou rodinu jsem si doslova zamilovala, a teď se děsím toho, že v září budu muset z Anglie odjet.

​ŠKODA AUTO Vysoká škola zahájila spolupráci se zakladatelem webu www.ekospace.cz a tvůrcem výukových videí Davidem Šetkem. Cílem spolupráce je poskytnout studentům další distanční pomůcku pro studium ekonomie a zapojit do výuky nové trendy.
​Co můžete udělat, když v životě potřebujete uskutečnit velkou změnu, naučit se neuvěřitelně mnoho věcí, poznat novou kulturu a zároveň skvěle využít čas? Možností samozřejmě není málo a jednou z nich je program Erasmus+. Této příležitosti využil i Filip Bouša, student 2. ročníku na ŠKODA AUTO Vysoké škole.
​Mentorskou pozici v SIC LAB ŠAVŠ přijal v letošním běhu Ing. Josef Horák, Ph.D. Je členem katedry financí a účetnictví na ŠAVŠ a dlouhodobě se věnuje problematice finančního a manažerského účetnictví. Více se o něm dozvíte v jeho krátkém medailonku