Studium na HTW Dresden - Ondřej Šíp

11/24/2017
​O zkušenosti ze studia na naší německé partnerské univerzitě HTW Dresden se s vámi podělí náš student Ondřej Šíp. O tom proč si ke studium vybral právě Drážďany a jak se mu v Německu studovalo se dočtete v jeho vyprávění.

​Úvodem mi dovolte podotknout, že čtením tohoto příspěvku asi nemusejí ztrácet čas lidé, kteří sní o písečných plážích, polárních zářích a divokých divočinách. Pokud jste se právě poznali, tak raději sáhněte po článcích jiných soukmenovců, začtěte se do jejich vyprávění o finských jezerech, Rakouských Alpách nebo Francouzské riviéře a neváhejte vyrazit na Erasmus někam dále než jen přes kopec do Drážďan.


Jsem poctěn, pokud jste se mému slohovému umění přeci jen rozhodli věnovat 5 minut z Vašeho nabitého dne, a rád Vás obohatím o pár svých mouder a vzpomínek. V prvním odstavci zevrubně podložím výběr mé zahraniční alma mater, a pokud se ukáže, že alespoň trochu smýšlíte jako já a jste nalomeni zapsat si toto saské velkoměsto na seznam, tak se Vám jistě budou hodit některé z následujících praktických rad. Mé osobní reminiscence si nechám na druhou půlku.


Ještě podotknu, že pokud uvažujete o Erasmu v Německu obecně (nejenom v Drážďanech), určitě si nejprve vyhledejte harmonogram studijního roku a trochu si započítejte. Pak se aspoň nebudete divit jako já, když ještě v polovině března budete chytat lelky a v červenci naopak sbírat poslední zbytky morálky před zkouškovými termíny, zatímco léto si budete užívat převážně z fotek Vašich přátel na sociálních sítích. (Nehledě na to, že Vaše výsledné známky obdržíte oficiálně až během září.) A zvláště letní semestr mají Němci skoro o měsíc posunutý a natáhnutý na 15 výukových týdnů. (Můj názor týkající se neefektivity tohoto systému zůstal od tamější paní profesorky zcela nedoceněn a naopak jsem se obratem dočkal několika zcela efektivních škrtanců v mé semestrální práci.)


A proč tedy Drážďany? Jářku, to bylo tak: studium v zahraničí jsem si vyzkoušet chtěl. Na druhou stranu se rád jednou za čas vracím domů pro pár buchet od mámy a na žejdlík zlatavého moku s přáteli. Navíc štědrý grant z unijních měšců sice bohatě pokryje studentskou životní úroveň od pondělí do pátku, ale zkuste si pak jíst špagety s kečupem i o víkendu a k tomu si občas zajít ke kadeřníkovi nebo na tancovačku. Drážďany tak pro mne byly jakousi zlatou střední cestou, neboť jsem mohl vést poklidný studentský život v zahraničí a zároveň si občas odskočit na víkend k rodinnému krbu.


Svoji mysl jsem tak od března roku 2017 začal obohacovat na HTW Dresden (Hochschule für Technik und Wirtschaft). Jde o druhou největší školu v Drážďanech s asi 5 000 studenty. První místo s přehledem patří TU Dresden (Technische Universität) se zhruba 36 000 študáky. O studentský život tak ve městě rozhodně není nouze a zvláště pod hlavičkou TU se v týdenním intervalu konají mezinárodní studentské dýchánky, open air festivaly a jiné radovánky. Na HTW pro nás místní studentská organizace Faranto připravila úvodní týden ještě před začátkem školy, kde nám bažantům vysvětlili vše potřebné a zasvětili nás do tajů a kouzel drážďanských zákoutí. Celkem se nás na semestr sešlo skoro 50 zahraničních studentů a měl jsem tak tu čest spřátelit se s mnoha zajímavými lidskými bytostmi.


Praktické informace ke studiu si dovolím shrnout do pěti bodů:
1) Volba předmětů fakticky začala po příjezdu nanovo. Když už se předmět otevřel, tak se zpravidla kryl s jiným. S volbou předmětů před výjezdem si tak příliš lámat hlavu nemusíte. Výhodou je ale možnost výběru předmětů napříč všemi obory ekonomické fakulty.
2) Samotná výuka pak probíhá klasickým systémem přednáška + cvičení. Časy jsou většinou pevně dané, na výběr moc nemáte a může se stát, že budete muset do školy vstávat už na 7:30.
3) HTW jsou v Německu více prakticky orientované než klasické univerzity, a tak se pošpásujete s řadou esejů či skupinových prací. (Ke kterým nezapomeňte přiložit prohlášení o nezávislé práci a naopak zapomeňte na zkopírované odkazy z Wikipedie.)
4) Při výběru koleje buďte opatrní a raději se vyhněte na prvním místě nabízené koleji pro Erasmus studenty. (Pokud si tedy nelibujete ve sdílení sprchy a kuchyně s dalšími 30 studenty z Indie). Já měl tu čest bydlet v osmém patře zrekonstruované koleje nedaleko centra s výhledem na město. V každém případě byste si ale měli užít samostatný pokoj jen pro Vás, neboť na soukromí si Němci potrpí. (Já si po zkušenostech z Čech rychle zvykl na absenci oddechovaní jiné osoby z vedlejší postele při usínání.)
5) Stravování v menze rozhodně stojí za vyzkoušení, ale mnohdy se jedná o jedinečný kulinářský zážitek roztodivných barev a chutí.


Samotné Drážďany jsou pak opravdu krásným městem, ve kterém se skrývá mnohem víc než jen historické centrum, obchodní řetězec Primark a vánoční trhy. Třeba posezení na břehu Labe, piknik v parku Großer Garten či návštěva nočního Neustadtu patří k oblíbeným kratochvílím. Drážďany jsou také jedním z německých měst, jejichž centrum bylo do velké míry znovu postaveno po spojeneckých náletech z konce druhé světové války. To ale parodoxně umožnilo lépe zorganizovat městskou infrastrukturu, zakomponovat do ní více zeleně a vyhradit prostor pro pěší i cyklisty. Od mnohých Němců jsem již slyšel, že se dnes jedná o jedno z nejhezčích měst celé Spolkové republiky Německo.


Velkou výhodou studia v Drážďanech je studentský průkaz (260 € na semestr) ve kterém je zahrnuta městská doprava a také regionální vlaky po celém Sasku. Díky tomu nemusíte moc promýšlet výlety po okolí, prostě dojdete na nádraží a jedete. Studentská organizace z HTW pro nás připravila výlety třeba do NP Saské Švýcarsko nebo do okolních měst Lipsko a Budyšín. Z Drážďan je také přímé spojení do Berlína či Hamburku. Za zmínku také stojí exkurze do drážďanského pivovaru Feldschlösschen, prohlídka Glässerne Manufaktur (kde nyní VW vyrábí model e-Golf) nebo návštěva fotbalového utkání SG Dynamo Dresden. (Drážďanští nemají problém naplnit stadion pro více jak 30 000 diváků i přesto, že se jedná druhou Bundesligu.) Srdcovkou pak pro mne byl výlet do Düsseldorfu na úvodní etapu 104. ročníku Tour de France (a za těch 18 hodin ve FlixBusu to skutečně stálo).


Nedá se říci, že bych HTW Dresden mohl ke studijnímu pobytu jednoznačně doporučit. Já jsem byl se svou volbou spokojen a byl to prostě fajn semestr. Zdali by to bylo i pro Vás, to nechám už na Vás.


RSS