Menu

Jakub Rada

koordinátor na oddělení Controllingu výroby vozů, Škoda Auto

Rada2_MG_2094.jpg

Jakub Rada pochází z Jičína a Škoda Auto Vysokou školu úspěšně zakončil v roce 2013, kdy po bakalářském oboru Podniková ekonomika a management obchodu absolvoval navazující magisterský obor Globální podnikání a marketing.

Ihned po ukončení studia nastoupil na oddělení Controllingu Škoda Auto Vysoké školy, v rámci kterého se podílel na osamostatnění školy od Škoda Auto a její následné transformaci do formy o.p.s. Po pěti letech působení na škole nastoupil do společnosti Škoda Auto, kde aktuálně působí jako odborný koordinátor na oddělení Controllingu výroby vozů.

Ve svém volném čase se rád věnuje rodině. Mezi jeho koníčky patří také automobily, cestování, dobré jídlo a sport – a to především tenis, volejbal a lyžování.

Co Vás konkrétně motivovalo k přihlášení na Škoda Auto Vysokou školu (dále ŠAVŠ)?

Už jako malý kluk jsem měl hrozně rád auta a vše kolem nich - a to mi vydrželo dodnes. Když jsem se pak na gymnáziu rozhodoval, kam jít na vysokou školu, mé budoucí směřování k automobilovému průmyslu i značce ŠKODA tak již bylo celkem jasné. A protože jsem měl v plánu jednou ve Škodovce pracovat, byla ŠAVŠ jasnou volbou.

Když jsem si pak začal zjišťovat informace o škole na jejích webových stránkách a zároveň u kamarádů, kteří na ŠAVŠ studovali, tak mě to pouze utvrdilo v tom, že je to správné rozhodnutí. Například povinná praxe přímo ve Škoda Auto byla jedním z rozhodujících argumentů a zároveň něčím, co jiné školy nenabízely.

Nastartovala se Vaše kariéra již během studia?

Dá se říci, že ano. Cesta do Škodovky byla sice ještě poměrně dlouhá a trochu s oklikou, ale když to hodnotím zpětně, tak pro mě byla ideální.  

Během studia jsem se při několika školních projektech setkal s tehdejším kvestorem školy, panem Duškem, a toto setkání se později ukázalo jako poměrně důležité. V době, kdy jsem končil studium, byla zrovna ŠAVŠ v procesu transformace a osamostatňovala se od společnosti Škoda Auto. A já jsem dostal nabídku pracovat na nově vzniklém oddělení Controllingu. Nebyla to sice „Škodovka“ , ale nabídka to byla zajímavá, a možnost být u vzniku nového finančního oddělení a nastavování všech ekonomických, účetních či personálních procesů znamenala nakonec mé jasné ANO. Jak se později ukázalo, byla to pro mě skvělá startovací pozice, která mě dobře připravila na následné pracovní pozice ve velkých společnostech jako je Škoda Auto.

Po 5 letech, které jsem pracovně strávil na ŠAVŠ, přeci jen přišel čas na přestup do Škodovky a já se tak dostal na moje dnešní působiště. K tomu mi samozřejmě pomohlo i to, že jsem během svého studia absolvoval povinnou a následně i nepovinnou praxi ve Škoda Auto, díky čemuž jsem znal firemní prostředí a získal mnoho kontaktů.

Je nějaký předmět či vyučující, na kterého rád vzpomínáte?

Abych řekl pravdu, tak až na pár výjimek vzpomínám rád na většinu předmětů i vyučujících. Hlavně jsem oceňoval, že většina akademiků měla zkušenosti nejen z vysokoškolského prostředí, ale i z praxe, což bylo během cvičení a přednášek hrozně znát a výuku to výrazně oživilo. Zároveň se většina předmětů nesla v přátelském duchu a díky tomu, že škola není tak veliká, nás vyučující měli možnost znát osobně, což vždy usnadnilo vzájemnou spolupráci. Prostě jsme za nimi mohli přijít a oni věděli, kdo jsme a snažili se nám vyjít vstříc. 

Pokud bych měl být ale konkrétní, tak rád vzpomínám např. na Katedru marketingu a managementu (doc. Přikrylovou, doc. Štracha, dr. Pechovou), pana dr. Horáka nebo na doc. Pavlicu. No a Katedra řízení výroby, logistiky a kvality je kapitola sama pro sebe. Ale jak jsem již říkal, většina akademiků byla fajn a já bych nerad na někoho zapomněl.

Díky tomu, že jsem na škole následně i pracoval, tak jsem měl možnost poznat vyučující i jako své kolegy a řadu z nich později i jako své kamarády, za což jsem rád. Když mi někdy vyjde čas, rád se za nimi ve škole zastavím.

Máte nějakou pikantní historku ze studentského života na ŠAVŠ, o kterou se s námi můžete podělit?

Jednou jsem si dal v jídelně ve škole pikantní thajské kuřecí nudličky.

Nyní pracujete ve Škoda Auto a. s. na pozici odborného koordinátora nových projektů v oddělení Controllingu výroby vozů ve Škoda Auto. Chtěl byste na této pozici zůstat i do budoucna?

Na této pozici bych rád ještě nějakou dobu zůstal, ale počítám s tím, že mě v budoucnu čeká rotace i do jiných oddělení v rámci controllingu/financí, a nebránil bych se ani krátkodobé pracovní zkušenosti z jiných oblastí, např. plánování výroby. 

Jste také příkladem, že u nás na ŠAVŠ člověk nezíská jen vědomosti, ale třeba také lásku na celý život. Řeknete nám, kdy přeskočila ta pověstná jiskra?

Ano, to je pravda. Pokud se nepletu, tak životní lásku na škole našel i hrdina jednoho z propagačních videí ŠAVŠ. Tak jsem se pouze držel návodu.

Ne, svou ženu jsem poznal, když se mnou chodila na angličtinu, a líbila se mi hned, jak jsem ji poprvé uviděl. Ona ale byla o ročník výš, takže jsme se potkávali jen na té angličtině, kde moc příležitostí k seznámení nebylo. A magisterské studium již studovala dálkově. Potkali jsme se pak ale znova, když jsem byl na praxi ve Škodovce, a má žena pracovala na oddělení, které bylo na stejném patře jako to mé. No a jako správnému hrdinovi mi od prvního seznámení trvalo asi rok, než jsem ji poprvé někam pozval. Ale vyšlo to.

Co byste ŠAVŠ popřál do dalších let?

ŠAVŠ bych popřál, aby se jí v budoucích letech dařilo získávat stále více a více studentů a upevnila si tak své postavení ve vysokoškolském prostředí v naší republice, zároveň také, aby si zachovala svůj osobní přístup ke studentům.