Praxe v Bentley

Bentley Motors Ltd. má úžasnou historii a i přes stále se vyvíjející technologie si udržuje své kouzlo. Kombinaci původních materiálů jako je dřevo nebo kůže nyní doplňují nejnovější technologie a Bentley se tak snaží cílit i na mladší generace. Momentálně má Bentley Motors Ltd. v nabídce modely Continental GT, Continental Convertible, Flying Spur, Bentaygu a Mulsanne, který je nyní na konci životnosti. V rámci naší praxe v Bentley jsme měli možnost projet se v těchto vozech a obzvlášť projížďka v kabrioletu Continental Convertible pro mě byl obrovský zážitek. Jelikož se v Bentley fantaziím meze nekladou, najdete v Bentley také speciální oddělení - Mulliner, které se zabývá auty vyráběnými na zakázku a speciálními kolekcemi. Jednodušše řečeno, pokud máte peníze, Bentley dokáže splnit i vaše nejšílenější představy o tom, jak má vaše auto vypadat. Já jsem měla možnost se jít podívat do budovy, kde se tato auta staví a spatřila jsem jak auta ze speciální kolekce, tak Bentley Corniche z roku 1939, který byl sestaven pouze na základě pár fotografií . Možnost vidět tento zrekonstruovaný model na vlastní oči byl pro mě neskutečný zážitek. Když pan W.O.Bentley v roce 1919 automobilku zakládal, jeho moto bylo vyrobit auto, rychlé auto, to nejlepší ve své třídě. O 100 let později Bentley Motors Ltd. stále drží jeho odkaz. Vždyť i pro samotnou královnu je již od roku 2002 Bentley jasná volba.

Má praxe na oddělení nákupu v Bentley Motors Ltd. začala 5.8.2019. Tento den si pamatuji velmi dobře, jelikož jsem celou noc předtím nervozitou nespala. Když jsem ale byla přidělena do týmu Electrical, Powertrain and Connectivity a seznámila se se všemi kolegy, nervozita ze mě spadla. Od první chvíle jsem si lidi ve svém týmu oblíbila. Byla jsem překvapená, jaká rodinná atmosféra v Bentley Motors panuje, možná je to i díky tomu, že je to menší firma, nebo také díky tomu, že spoustu lidí zde pracuje celý svůj život.

Do Anglie jsem jela s úrovní angličtiny B2, avšak hlavně ze začátku pro mě byla velká výzva zvyknout si na široké spektrum britských přízvuků. Dokonce jsem si několikrát všimla, že si někteří Briti sami mezi sebou nerozumí. Já jsem měla to „štěstí“ sedět vedle kolegy, s nejhorším přizvukem, jaký jsem kdy slyšela. Ze začátku jsem se tak často uchylovala k pravidlu kývat a smát se. Tento kolega byl ale zároveň jeden z nejzkušenějších nákupčích na oddělení vůbec. Měla jsem tedy možnost se od něj naučit nejen spoustu anglických slov (která jsou na veřejnosti bohužel nepoužitelná), ale zároveň se mnou strávil spoustu svého času, aby mi vysvětlil jak všechny procesy fungují, vzal mě na prohlídku po továrně, a po nějaké době jsem se stala jeho pravou rukou a okamžitě si ho oblíbila. Dostala jsem tedy od začátku pořádný trénink se vším všudy. V týmu jsme ale měli kromě Britů také Němku, Francouzku a Dána. Bylo pro mě tedy velmi zajímavé dovědět se více o ostatních kulturách a pracovat v takto mezinárodním prostředí. V rámci mé praxe jsem měla na starost opravdu pestrou škálu úkolů, včetně vedení malého projektu, za který jsem si zodpovídala a každý týden prezentovala výsledky před svým týmem spolu s manažery. V rámci tohoto projektu jsem měla za úkol kontrolovat, zda mají dodavatelé dostatek kapacit, aby mohli bezproblémově pokrýt všechny výrobní požadavky Bentley.

Další velkou náplní mé práce bylo vystavování objednávek na díly, trackování inženýrských změn v týmu a report těchto změn projektovému týmu. Dále jsem řídila inventarizační proces zvaný WKB, což mi velmi pomohlo naučit se pracovat samostatně a nebát se komunikovat s dodavateli jak po emailu tak telefonicky. V neposlední řadě jsem také měla možnost být součástí několika zajímavých projektů, jako například Forward Sourcingu pro přední a zadní světla na Continental facelift. Díky tomuto projektu jsem měla možnost účastnit se několika zajímavých meetingů s dodavateli, inženýry a dalšími odděleními v Bentley. V rámci tohoto projektu jsem měla za úkol získávat data od dodavatelů a na základě těchto dat jsem poté zpracovávala Cost brakdown analýzu, kde jsem zjišťovala, který dodavatel by pro nás mohl být z hlediska cen nejvýhodnější. Poté jsem z těchto výstupů připravovala prezentace na grémia. Dalším projektem na kterém jsem měla šanci se podílet byl Global Sourcing pro Tiptronic paddles. Rozdíl mezi Forward a Global Sourcingem je takový, že v rámci Forward Sourcingu se vybírá dodavatel pro budoucí projekt, zatímco v rámci Global sourcingu je snaha vyměnit stávajícího dodavatele na již vyráběný díl za jiného dodavatele. Pro tento krok může být několik důvodů, např. současný dodavatel nedodává díly včas, nebo jsou díly příliš drahé. Mohu s jistotou říci, že praxe v Bentley pro mě byla obrovskou jak pracovní, tak i osobní zkušeností a odcházet pro mě bylo velice těžké. Oblíbila jsem si Brity pro jejich otevřenost, uvolněnost a přátelskost a s několika lidmi z práce jsem stále v kontaktu.

Jelikož Crewe není zrovna město krásou oplývající a všechny ty stereotypy o anglickém počasí se potvrdily, ve volném čase jsme se snažili hodně cestovat a posilovna se stala naším dobrým kamarádem. Naštěstí jsme přijeli do Anglie jako skvělá parta kamarádů a trávili jsme spolu spoustu volného času a spoustu víkendových večerů. Oblíbili jsme si několik typicky britských hospůdek, kde často hrála živá hudba, a také hlavně nedaleké městečko Nantwich, kde jsme strávili spoustu nocí. O víkendech jsme se snažili často cestovat a díky strategické poloze Crewe se dostanete vlakem téměř kamkoliv po Spojeném království. Během naší praxe se nám podařilo navštívit spoustu nádherných míst, ke kterým se váže nespočet krásných vzpomínek. Jedny z takových míst byly například města Oxford a Edinburgh, která nás okouzlila svou architekturou a na chvíli nás vrátila do dětských let, kdy jsme s napětím prožívali všechna dobrodružství z kouzelnického světa Harryho Pottera. Samozřejmě jsme také navštívili hlavní město Londýn a rodiště Beatles Liverpool, kde žijí ti nejlepší lidé na světě, jak jsme se dověděli od našich kolegů, rodáků z Liverpoolu nebo tzv „Scousers“. Nevynechali jsme ani návštěvu několika nádherných národních parků jako například Lake district, Peak District a spoustu dalších krásných míst. V listopadu jsme se také rozhodli využít týden naší dovolené a letěli jsme na jeden týden do Španělska. Během naší praxe jsme poznali spoustu lidí z různých částí světa, jako například Brazilce, Američana, Němce, Portugalce apod. Bylo tedy velice zajímavé dovědět se více o jiných kulturách a mít možnost potrénovat angličtinu i ve volném čase.

Půlroční stáž v Bentley Motors byla pro mě obrovskou jak pracovní tak osobní zkušeností a velikým zážitkem, který si budu pamatovat do konce života. Jsem vdečná za to, že jsem měla možnost poznat spoustu nových a inspirativních lidí a získat kamarády na celý život. Být součástí týmu v Bentley byla pro mě ta nejhezčí pracovní zkušenost a určitě bych všem studentům doporučila, ať se nebojí svých nedostatků a vyjedou do zahraničí, a zažijí tuto zkušenost na vlastní kůži.