Druhý titul ze studia v zahraničí je skvělá věc

"Chtěla jsem se od ostatních odlišit a pokusit se získat dvojí titul díky programu Double Degree, který ŠKODA AUTO Vysoká škola svým studentům nabízí". Na otázky týkající se studia, povinné praxe i zahraniční zkušenosti se s námi podělila studentka magisterského studia oboru Globální podnikání a marketing, Zuzana Fejglová.

 

ŠKODA AUTO Vysoká škola nabízí svým studentům mnoho zajímavého – přes kvalitní výuku, povinnou praxi, výjezdy do zahraničí až po program Buddy systém. Mnoho zkušeností během studia získala i naše studentka Zuzka Fejglová, která je aktuálně v rakouském Steyru na programu Double Degree

 

Obor studia a povinná praxe

 

Zuzko, aktuálně jsi v posledním ročníku navazujícího magisterského studia oboru Globální podnikání a marketing – proč sis pro studium vybrala právě tento obor? A jaký obor jsi studovala v rámci svého bakalářského studia?

Během bakalářského studia jsem měla obor zaměřený na management obchodu a to byl důvod, proč jsem dále na této škole pokračovala s oborem Globální podnikání a marketing. Tyto obory na sebe totiž navazují.

Dalším důvodem byla možnost studia v rámci Double Degree programu, který naše škola nabízí. V neposlední řadě si myslím, že studium na této škole mi nedá základ pouze pro marketing.

Máš za sebou mnoho zajímavého – mimo jiného také povinnou praxi v rámci bakalářského studia. Kde jsi tuto praxi strávila a proč sis vybrala právě tuto společnost?

Svou praxi jsem absolvovala ve společnosti Continental Automotive, která sídlí v Brandýse nad Labem. Hledala jsem firmu, ve které získám zkušenosti buď v oblasti marketingu, nebo řízení lidských zdrojů, a která je v okolí Mladé Boleslavi, a to kvůli dojíždění. Tato firma mi poskytla obojí. Pracovala jsem konkrétně na oddělení HR (řízení lidských zdrojů) a byla jsem zodpovědná za nábor nových zaměstnanců. Povinná praxe je tuším na 5 měsíců (pozn. ŠAVŠ: povinná praxe je zařazena do třetího ročníku bakalářského studia a trvá celý zimní semestr), práce mě zde velmi bavila a zůstala jsem na pozici pracovat po dobu jednoho roku.

Co nejdůležitějšího ti tato tvoje pracovní zkušenost dala do praxe?

Co nejdůležitějšího? Asi celkově základ pro lidské zdroje a zjistila jsem, že to je oblast, ve které bych se v budoucnu nadále ráda rozvíjela. S další pracovní zkušeností v jiné firmě jsem však zjistila, že není HR jako HR. Někdo ho hold umí dělat lépe, někdo hůře.

 

Zahraniční zkušenost

 

Aktuálně jsi na naší partnerské univerzitě University of Applied Sciences Upper Austria ve Steyru na programu Double Degree, který naše škola nabízí – můžeš nám popsat, jak vlastně tento program probíhá?

Podstatou Double Degree je to, že student, který splní předepsané předměty v rakouském Steyru, po úspěšném absolvování státních závěrečných zkoušek v Čechách, dostane nejen magisterský titul ze ŠKODA AUTO Vysoké školy, ale také ten z Rakouska. Takže druhý titul za půlroční studium v zahraničí je vlastně skvělá věc.

Co tě přimělo se zajímat právě o tento program?

V dnešní době se hodně řeší, že ubývá lidí se zájmem o učiliště a mnoho lidí právě studuje vysoké školy, aby získali titul. A právě proto, že dnes už je mnoho lidí s inženýrským titulem, jsem se rozhodla, že se chci od ostatních trochu „odlišit“ a pokusit se získat ten dvojí titul.

Jaký je hlavní rozdíl mezi výukou na ŠKODA AUTO Vysoké škole a ve Steyru?

Těch rozdílů je víc. U nás ve škole jsme zvyklý, že každý týden máme ve stejný čas stejné předměty a výuka jednoho předmětu trvá 90 minut. Zatímco ve Steyru je rozvrh každý týden jiný a jeden předmět se většinou vyučuje 4 hodiny. Což má své výhody, protože předmět máte třeba jen 3x během jednoho měsíce a pak předmět prostě ukončíte – někdy zkouškou, někdy jen prezentací a semestrální prací, nikoliv až na konci semestru, jako je to u nás. A taky učitelé jsou stylem výuky a v předávání poznatků ve srovnaní s těmi našimi na ŠAVŠ jiní - u nás jsou lepší.

V rámci studia ve Steyru jste se společně se spolužáky zúčastnili programu InnoCamp36. Můžeš nám o této akci povědět více? Co všechno jste se v rámci akce naučili?

Jak už název napovídá, jednalo se o předmět, který trval 36 hodin. Konkrétně od pátku od 8.00 do soboty do 22.00. Studenti byli náhodně rozděleni do 8 týmů a každý tým dostal jinou firmu a problém, který měl vyřešit. Z každé firmy byl přítomen alespoň jeden zástupce, který poskytl základní informace a odpovídal na dotazy studentů. Cílem tedy bylo daný problém vyřešit a pak jej před komisí sestavenou právě ze zástupců ze všech firem odprezentovat během 360 sekund. Po uplynutí této doby už tým prezentovat nemohl. Zajímavé také bylo, že se nejednalo o klasickou prezentaci výsledků, ale o tzv. „sales pitch“, tedy chytlavou formou „prodat“ to, co tým vymyslel. Pro tři nejlepší týmy byla připravena finanční odměna. No musím se pochlubit, můj tým byl na třetím místě.

Každý tým měl svého vlastního kouče. Kdo koučoval právě tvůj tým?

Týmy koučovali učitelé, kteří na škole vyučují, mezi nimi byl i „náš“ učitel docent Štrach. Můj tým však koučoval Georg, který je absolventem této školy, ale nikoliv učitel. Byl super, mimo to, že nás motivoval a koordinoval, tak nás taky obsluhoval – to byly pořád samé sladkosti, energy drinky, džusy apod. To se pak člověku hned lépe pracuje.

Je nějaký moment ze Steyru, na který budeš obzvláště ráda vzpomínat?

Moment asi ne. Ale co mě překvapilo bylo to, že poté, co učitel či studenti odprezentují svou práci, tak se netleská. Místo toho se ťuká o stůl. Trvalo mi nějakou chvíli si na tohle zvyknout.

 

Praxe ve škole

 

Již od prvního ročníku působíš jako praktikantka na zahraničním oddělení ŠKODA AUTO Vysoké školy. Čeho si na praxi ceníš nejvíce?

Není jediná věc, které si cením nejvíce. Rozhodně práce ve škole člověku poskytne kontakty a zlepší vztahy, jak mezi studenty, tak mezi akademiky. A já mám nejlepší kolegyně a vedoucí, tak to pak jde samo. 

Měla jsi možnost podílet se na organizaci mnoha zajímavých projektů a akcí – příprava Bentley days, Cambridge day, poznávací týden pro zahraniční studenty a mnoho dalších. Která z těchto akcí tě oslovila nejvíce?

Asi nedokážu říct, která akce mě oslovila nejvíc, protože každá má něco. Ale rozhodně mi všechny pomáhají zlepšovat organizační schopnosti.

Aktivní jsi byla rovněž v programu Buddy systém, který škola nabízí studentům prvních ročníků. Čím je podle tvého mínění program pro budoucí studenty nejzajímavější?

To, že získají informace přímo od studentů. Na webovkách sice najdou informace o studiu, ale už tam nenajdou nic o tom, na co si dát pozor, jaké předměty jsou náročnější apod. V tomhle je tenhle program skvělý. Nejenže nováčci se mohou ptát na cokoliv, ale už získají „kamaráda“, který jim může v začátcích na vysoké škole pomoc.

A teď ještě závěrečná otázka. Proč bys uchazečům o studium doporučila právě ŠKODA AUTO Vysokou školu? Čeho si na ní ceníš nejvíce?

Rozhodně propojení studia a praxe - to je nesmírná výhoda. Už v průběhu bakalářského stupně je povinností absolvovat praxi. Je to určitě obrovské plus, že pak člověk po vystudování může na trhu práce vystupovat jako někdo, kdo už má nějaké zkušenosti, a ne pouze jako absolvent. A musím také ocenit učitele, kteří na této škole vyučují - mají zkušenosti i z praxe a umí to implementovat ve svých hodinách. Navíc jedná se o poměrně malou školu a individuální přístup učitelů ke studentům je zde obrovskou výhodou. Líbí se mi, že nejste jeden z mnoha, jako tom bývá na státních školách.

 

Děkujeme Zuzko za rozhovor a přejeme hodně úspěchů!