Menu

Simona Havlíková

oddělení komunikace a PR, Škoda China

Simona Havlíková.jpeg

Simona Havlíková u nás studovala nejprve bakalářský obor Podniková ekonomika a management obchodu. Navazující magisterský obor Globální podnikání a marketing úspěšně zakončila v roce 2015.

Možností, které ŠAVŠ nabízí v zahraničí, využila naplno a vydala se nejprve za studiem na naši partnerskou Seinäjoki University of Applied Sciences ve Finsku. Následně na pracovní stáž do Bentley Motors Ltd. v Anglii, kde pracovala na oddělení nákupu. Nejenom tyto zahraniční zkušenosti jí následně otevřely dveře do Trainee programu Škoda Auto, kam nastoupila ihned po absolvování studia na ŠAVŠ.

V rámci Trainee programu Škoda Auto působila nejprve v oblasti aftersales, poté na interní komunikaci podniku, dva měsíce strávila také na zahraniční rotaci ve Volkswagen Group China. V roce 2019 jí byla nabídnuta pozice tiskové mluvčí Škoda Auto, která jí ještě více otevřela svět komunikace.

Novou pracovní výzvu ji přinesl říjen 2020, kdy se vydala do Číny, kde pracuje na oddělení komunikace a PR ve ŠKODA China v Pekingu.

Ve svém volném čase ji baví cestování, hudba a film.

Co Vás konkrétně motivovalo k přihlášení na Škoda Auto Vysokou školu (dále ŠAVŠ)?

Ke studiu na ŠAVŠ mě přivedl můj děda, který viděl v ŠAVŠ velký potenciál s ohledem na budoucí uplatnění na trhu práce. Pro mě ŠAVŠ paradoxně nebyla první volbou, dokonce jsem nastoupila na TUL do Liberce na pedagogickou fakultu. Hned první týden jsem ale zjistila, že peďák asi nebude pro mě to pravé a rozhodla se studium ukončit a ještě stihnout zápis na ŠAVŠ před začátkem semestru. Teď jsem za to opravdu ráda, bylo to správné rozhodnutí. Děda v tom měl na rozdíl ode mě jasno. Taky mě nabádal, abych se učila čínštinu, že se mi jednou bude určitě hodit. Já ho ale neposlouchala a myslela si svoje. Teď, když sedím v Číně v karanténě v hotelu, kde mi nikdo nerozumí anglicky ani slovo, si říkám, že měl tehdy zase pravdu.

Nastartovala se Vaše kariéra již během studia?

Já myslím, že ano. Během studia jsem využila možnost dvakrát vycestovat do zahraničí. Na bakaláři jsme společně s přítelem odjeli studovat na jeden semestr do Finska na Seinäjoki University of Applied Sciences, na navazujícím magisterském studiu jsem pak absolvovala pracovní stáž v Bentley. Věřím, že obě tyto zkušenosti mimo jiné hrály velkou roli při výběru uchazečů do škodováckého Trainee programu, do kterého jsem po ukončení studia nastoupila.

Absolvovat ať už zahraniční stáž, nebo zahraniční studium bych určitě každému doporučila. Nejenom, že vás to posune dál jako člověka, ale zvýšíte tak svoji kvalifikaci, která je především pro čerstvého absolventa hodně důležitá. Je to jedna z mála věcí, která vás může od ostatních vysokoškoláků po získání stejného diplomu odlišit a hodně tak usnadnit přechod do pracovního života.

Je nějaký předmět či vyučující, na kterého ráda vzpomínáte?

Jako první mě napadl pan doc. Štrach, jehož předměty mě asi nejvíce bavily, a zároveň byly, společně s předměty doc. Jahodové a doc. Přikrylové, nejvíce přínosné pro obor, ve kterém nyní pracuji. Ráda také vzpomínám na Paulu Gibson.

Máte nějakou pikantní historku ze studentského života na ŠAVŠ, o kterou se s námi můžete podělit?

Asi raději ne.

V rámci studia na ŠAVŠ jste vycestovala na pracovní stáž do Bentley Motors Ltd. a studijní pobyt na Seinäjoki University of Applied Sciences ve Finsku. Jak na tyto pobyty vzpomínáte? Která z těchto dvou zemí Vás oslovila více?

Každá ze zkušeností měla něco do sebe. Finsko jsem si tehdy vybrala zejména kvůli Skandinávii, kterou miluju. Kdybych si měla vybrat, kde chci jednou žít, byla by to právě ona. Studium ve Finsku bylo hodně odlišné od toho, jak jsme zvyklí učit se u nás. Většina předmětů byla zaměřená mnohem víc na praxi, než na teorii, a spočívala především ve vypracování studií z oblasti mezinárodního obchodu. Naopak si nepamatuji, že bych se zde musela něco „biflovat“ nazpaměť. Samozřejmě to nejde brát paušálně, každá z forem studia má své plusy i mínusy, finský systém školství je mi ale bližší a připraví vás dobře do pracovního života.

V Anglii to bylo zase o něčem jiném, zatímco studijní pobyt mi dal především hodně vědomostí, v Bentley jsem měla možnost zlepšit si angličtinu a především poznat skvělé kamarády, kteří dodnes patří k těm nejbližším. Úplně jinak se také žije se studentským grantem ve Finsku a s platem stážisty v Anglii, díky kterému jsme si mohli pracovní půlrok opravdu užít se vším všudy a procestovat spoustu krásných míst. I když se pracovní prostředí a způsob práce v Anglii od toho našeho českého tolik neliší, měla jsem díky stáži v Bentley možnost poznat práci v oblasti nákupu, kam sice mé další kariérní kroky nesměřovaly, ale minimálně mi to pomohlo pochopit tamní procesy, což se mi nyní u práce tiskové mluvčí, mimo jiné pro oblast nákupu, docela hodilo.

Donedávna jste ve Škoda Auto zastávala pozici tiskové mluvčí. Jak se pracuje v oblasti komunikace tak velkého podniku jakým je Škoda Auto? Co Vás na Vaší práci baví nejvíce?

Oblast médií mě lákala odjakživa. Dokonce jsem uvažovala o mediálních studiích na navazujícím stupni, nakonec jsem ale od tohoto plánu, teď už ani nevím proč, opustila a zůstala na ŠAVŠ. O to víc jsem ráda, že se mi podařilo se v této branži přesto uplatnit, aniž bych měla mediální studia nebo žurnalistiku vystudovanou. Na práci tiskové mluvčí mě baví hlavně její různorodost, která spočívá od práce s textem, přes navazování a utužování kontaktu s klíčovými médii a novináři, až po eventovou činnost v podobě organizace tiskových konferencí. Velkým bonusem, alespoň pro mě, je také skvělý přehled o dění ve firmě i v automobilovém průmyslu obecně. Právě různorodost pracovních činností a možnost dalšího rozvoje jsou dvě hlavní kritéria, která jsou pro mě při výběru povolání rozhodující. Obojí mi moje současná práce v oddělení komunikace umožňuje, za což jsem vděčná. Ráda bych v tomto oboru zůstala i budoucna.

Od října jste se pracovně přesunula do Číny – budete i zde působit v oblasti komunikace? Jak se na tuto pracovní zkušenost těšíte?

Ano, v rámci kariérního rozvoje jsem dostala možnost strávit jeden rok v Pekingu ve ŠKODA China, kde budu sbírat další zkušenosti z oblasti komunikace a PR. Na pracovní výjezd jsem se těšila. V Pekingu jsem byla již před lety v rámci zahraniční rotace, která je součástí ŠKODA Trainee programu, takže jsem už tak trochu věděla, do čeho jdu, a nemusela tak mít z vycestování tolik obavy. Pracovní výjezd jsme však plánovali v době, kdy nikdo nepočítal s tím, co se ve světě bude dít v souvislosti s pandemií koronaviru. Musím přiznat, že rozhodnutí odjet sama i za této situace nebylo vůbec jednoduché, především proto, že nevíte, kdy zase uvidíte svoji rodinu. Přesto jsem se rozhodla do toho jít a vytěžit z téhle jedinečné příležitosti co to jde. Věřím, že mě tahle zkušenost zase dále posune. Minimálně budu mít jednou vnoučatům co vyprávět.

Co byste ŠAVŠ popřála do dalších let?

Aby si udržela kvalitu studia přesně takovou, jakou si ji pamatuji, profesionální učitele a mnoho spokojených absolventů, kteří budou končit školu s pocitem, že něco dokázali!