Výzkumné centrum Škoda Auto Vysoké školy
Výzkumné centrum ŠAVŠ zastřešuje publikační a síťovací aktivity v oblasti automobilového průmyslu, které jsou na půdě vysoké školy definovány jako institucionální výzkum. Kolektiv pracovníků a spolupracovníků centra každoročně zpracovává studii monitorující vývoj automobilového průmyslu, centrum organizuje též mezinárodní konferenci ICAI. Zájemci o téma automobilového průmyslu z řad veřejnosti se mohou zúčastnit také průběžně konaných seminářů.
O Výzkumném centru ŠAVŠ
Výzkumné centrum ŠAVŠ navazuje na již existující činnosti definované na půdě vysoké školy jako institucionální výzkum. Jedná se o nadkatedrální publikační a síťovací aktivity, kterým je společný zájem o odvětví automobilového průmyslu. Centrum zastřeší zpracování již tradiční výroční studie o stavu a vývoji v automobilovém průmyslu, konání periodické mezinárodní konference ICAI a díky mírnému personálnímu posílení kapacit nově i publikování příspěvků recenzního typu k problematice automotive především pro interní potřeby pracovníků školy formou příspěvků v newsletteru. Vedle toho je cílem centra posílit účast školy v síti GERPISA účastí na jejích aktivitách včetně publikování v časopise International Journal of Automotive Technology and Management a pořádání výzkumných workshopů/seminářů. Spolupracovníkem na aktivitách centra se může stát kterýkoliv akademický pracovník ŠAVŠ.
Semináře a workshopy
- Seminář Výroba a užití baterií do elektromobilů - odkud přicházíme, kde jsme a kam jdeme (28. 11. 2024)
- Zvaná přednáška Digitální měny centrálních bank (4. 11. 2024)
- Diskusní seminář Modely distribuce automobilů a soutěžní právo EU (24. 10. 2024)
- Diskusní workshop Co všechno chtěl vědět analytik a automobilovém průmyslu a bál se zeptat (20. 9. 2024)
- Seminář Vývoj pozice automobilek na evropském trhu: boj o evropský trh (18. 4. 2024)
- Seminář Data z chytrých aut - jak je sdílet a chránit současně? (2. 11. 2023)
- Seminář Český automobilový průmysl a český trh s automobily (20. 10. 2023)
- Diskuzní workshop Metodologické přístupy k udržitelnosti v automobilovém průmyslu a výzvy pro odpovídající regulace na ŠAVŠ (27. 4. 2023)
Pracovníci a spolupracovníci Výzkumného centra ŠAVŠ
prof. Ing. Stanislav Šaroch, Ph.D.
vedoucí centra
stanislav.saroch@savs.cz
Stanislav Šaroch se dlouhodobě specializuje na Makroekonomii a Hospodářskou politiku, zejména na problémy evropské měnové integrace, fiskální politiku. Působí na VŠE v Praze, v současné době mimo jiné jako garant doktorského studijního programu Mezinárodní ekonomické vztahy a školitel doktorského studia. Je dlouholetým členem České společnosti ekonomické a spolupracuje pravidelně se Zastoupením Evropské komise v ČR. K tématům vývoje a ekonomiky automobilového průmyslu organizuje semináře a mezinárodní vědeckou konferenci ICAI. Na ŠAVŠ vede tým, který publikuje každoroční studii o vývoji automobilového průmyslu, jako garant institucionálního výzkumu je členem mezinárodní vědecké sítě GERPISA sdružené okolo časopisu International Journal of Automotive Technology and Management.
doc. JUDr. Václav Šmejkal, Ph.D., D.E.A.
pracovník centra
vaclav.smejkal@savs.cz
Václav Šmejkal se dlouhodobě specializuje na právo EU, zejména právo ochrany hospodářské soutěže, spotřebitele, zaměstnanců, a dále regulaci digitální ekonomiky, dat a umělé inteligence. Je autorem a spoluautorem několika knih a desítek odborných článků publikovaných v ČR i v zahraničí. Vedle ŠAVŠ trvale působí na Právnické fakultě UK a jako pravidelně hostující pedagog na Univerzitě v Záhřebu. Se ŠAVŠ spolupracuje od roku 2007, pravidelně se účastní jejích konferencí a publikuje v jejích sbornících, mj. na témata spojená s dopady soutěžně-právní regulace do automobilového průmyslu.
Ing. Michal Hrubý
pracovník centra
michal.hruby@savs.cz
Michal Hrubý je vědeckým asistentem ve Výzkumném centru Škoda Auto Vysoké školy se zaměřením na ekonomické vztahy a průmyslovou transformaci. Jeho výzkum se specializuje na elektrifikaci dopravy a její základní ekonomické charakteristiky. Jedním z fenoménů jeho zájmu je tzv. „path dependence“, neboli vývojová závislost ekonomických procesů v čase. Michal studuje doktorský studijní program Mezinárodní ekonomické vztahy na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se zabývá dopadem regulací na automobilový průmysl a hodnocením nových průmyslových politik. Předchozí výzkumné zkušenosti získal na Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a International Sustainable Finance Center (ISFC). Donedávna byl taktéž držitelem nerezidentního stipendia „ReThink.CEE“ v German Marshall Fund of the United States s projektem zaměřeným na průmyslovou politiku ve střední a východní Evropě. Michal získal magisterský titul z ekonomiky na Škoda Auto Vysoké škole.
Ing. Tereza Hrtúsová
spolupracovnice centra
thrtusova@csas.cz
Tereza Hrtúsová vystudovala Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, obor Mezinárodní ekonomické vztahy. V roce 2013 absolvovala studium v zahraničí, na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě, kde rovněž získala stáž na Velvyslanectví České republiky. V roce 2014 nastoupila do České spořitelny jako analytik tehdejšího týmu EU Office. Od roku 2017 je součástí týmu Ekonomické a strategické analýzy hlavního ekonoma České spořitelny. Zaměřuje se především na analýzy odvětví české ekonomiky a témata týkající se Evropské unie. Spolupracuje také na projektu Index prosperity Česka. Od roku 2018 pravidelně přispívá do publikace o automobilovém průmyslu, kterou vydává Škoda Auto Vysoká škola.
Ing. Tomáš Kozelský
spolupracovník centra
tkozelsky@csas.cz
Tomáš Kozelský vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické, obor Národní hospodářství. V roce 2005 nastoupil do Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, kde se zabýval příjmovou a mzdovou politikou, problematikou nákladů práce a ekonomickými ukazateli v EU. Od roku 2012 působí v České spořitelně na pozici analytika se zaměřením na Evropskou unii, trh práce a odvětví nejen české ekonomiky. Se Škoda Auto Vysokou školou spolupracuje již od roku 2018 a je spoluautorem studií o automobilovém průmyslu.
Ing. Radek Novák, MBA
spolupracovník centra
RadekNovak@csas.cz
Radek Novák vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, obor Hospodářská politika. K inženýrskému titulu si poté přidal program MBA na Business Institute v Praze zaměřený na Finanční management a strategické řízení financí. S hospodářskou politikou v praxi se seznámil při svém působení na Ministerstvu průmyslu a obchodu a následně Úřadu vlády ČR. Od roku 2014 působí v České spořitelně, kde se věnuje sledování trendům v ekonomice a v jednotlivých odvětvích, zpracovává sektorové české i zahraniční analýzy a výhledy. Od roku 2018 spolupracuje se Škoda Auto Vysokou školou na publikaci každoročních studí o automobilovém průmyslu.
Mediální aktivity pracovníků Výzkumného centra ŠAVŠ
- Prezentace výzkumu Ing. Hrubého na téma "Rethinking Central and Eastern European Industrial Policy"
- Účast Ing. Hrubého na workshopu k tématu digitalizace, automatizace a dekarbonizace
- Komentář Ing. Hrubého k evropským volbám a elektromobilitě pro Deník N
- Názorový článek Ing. Michala Hrubého o vývoji automobilového průmyslu pro IDDRI
- "Co čeká automobilový průmysl v roce 2024?" - komentář Ing. Michala Hrubého
- Příspěvek Ing. Michala Hrubého do Het Financieele Dagblad
- Ing. Michal Hrubý hostem podcastu "Jak pohánět dopravu bez fosilních paliv"
- Článek Ing. Michala Hrubého pro CEE Energy News
- Ing. Michal Hrubý hostem podcastu na platformě SoundClou
- Názorový článek Ing. Michala Hrubého pro Hospodářské noviny
- Komentáře Ing. Michala Hrubého pro Deník N
- Ing. Michal Hrubý, pracovník Výzkumného centra ŠAVŠ, hostem debaty Europea
- Ing. Michal Hrubý, pracovník Výzkumného centra ŠAVŠ, hostem debaty Café Evropa
- Publikované příspěvky Ing. Michala Hrubého, absolventa ŠAVŠ a nového člena týmu Výzkumného centra
- Pracovník výzkumného centra Ing. Michal Hrubý bude hostem debaty "Konec doby benzínové?"