Menu

Michal Hrubý, pracovník Výzkumného centra ŠAVŠ, hostem debaty Europea

12.06.2023

Michal Hrubý, pracovník Výzkumného centra ŠAVŠ, byl hostem debaty na téma "In-EV-itable future of automotive industry: what is the role of the Pacific region."

Debata se zaměřila na mezinárodní kooperaci, sdílení znalostí a dodavatelské řetězce v automobilovém průmyslu Evropy a Japonska. Především dynamické prostředí výzkumu a inovací v bateriovém průmyslu bude rozhodovat o budoucnosti elektromobility, stejně jako vývoj cen a dostupnost vstupních cen surovin potřebných pro jejich výrobu. Účastníci debaty zdůraznili, že měnící se prostředí na poli geopolitiky výrazně vstupuje i do rozvoje automobilového průmyslu.

Aktuální politika USA, která láká přímé zahraniční investice do bateriového průmyslu a výroby elektromobilů v domácí ekonomice, nebo Číny, která dominuje ve zpracování nerostných surovin a výrobě baterií, mění globální automobilový průmysl. Evropa i Japonsko reagují a snaží se najít cestu bližší spolupráce s větším ohledem na zachování domácího průmyslu.

V debatě kromě Michala Hrubého vystoupil také Petr Knap, vedoucí partner pro oblast mobility a pokročilé výroby v České republice a vedoucí mobility pro střední a východní Evropu, Ernst & Young Česká republika a Jin Kusaka, profesor, Graduate School of Environment and Energy Engineering, Waseda University, Japonsko.

Záznam debaty můžete sledovat ZDE