Menu

Názorový článek Ing. Michala Hrubého pro Hospodářské noviny

31.07.2023

Michal Hrubý, pracovník Výzkumného centra ŠAVŠ, sepsal pro Hospodářské noviny svůj názorový článek k vývoji automobilové transformace s ohledem na aktuální geopolitické změny a elektromobilitu.

Článek přináší myšlenku, že vybrané vyhlášky spojené s americkým zákonem o snižování inflace (Inflation Reduction Act) mohou mírnit obavy evropského automobilového průmyslu.

Podpora skrze daňové úlevy je prakticky v plném rozsahu dostupná americkým spotřebitelům při nákupu téměř jakýchkoliv komerčních a leasingových elektromobilů. A přestože tomu tak není při přímém nákupu aut domácnostmi, nesnižuje to exportní potenciál tohoto trhu v rozsahu, v jakém se původně průmysl obával. Od podzimu 2022 v Americe právě i z tohoto důvodu raketově rostou nákupy aut na leasing.

Oprávněné obavy panují ohledně rozvoje bateriového průmyslu, kde se Amerika snaží reagovat na dominantní postavení Číny v aktivitách spojených s těžbou a zpracováním materiálů i v samotné výrobě baterií. EU se snaží v této oblasti urychleně přijít s řešením obdobným smlouvě o volném obchodu s USA, rozvojem domácího bateriového průmyslu a dlouhodobě i řešením v oblasti pravidel mezinárodního obchodu.

"Inflation Reduction Act přesto představuje poměrně významný šok z pohledu plánování investic a rozvoje evropského průmyslu, který se připravuje na mnohem významnější šok čínský," uvádí Michal Hrubý pro Hospodářské noviny.

Předplatitelé si mohou celý článek přečíst ZDE.