Nikita Doronin o své praxi v Bentley

„Nejen úžasná historie Bentley byla hlavním motivátorem přihlášky na praxi v této společnosti, ale také možnost zlepšit jazykové znalosti v angličtině a němčině.“ Student ŠAVŠ Nikita Doronin o své praxi u výrobce luxusních automobilů.

 

Bentley Motors Limited je britský výrobce luxusních automobilů s dlouholetou tradicí – firmu založil W.O. Bentley v roce 1919. V průběhu času společnost nepůsobila pouze jako jedinečná značka, ale prošla několika fúzemi a akvizicemi a následným oddělením. Historie společnosti je spojena se značkou Rolls-Royce. V roce 1998 se Bentley Motors Limited stala součástí koncernu Volkswagen, který významně přispěl k rozvoji společnosti a umožnil jí přežít v obtížném tržním segmentu luxusních vozidel. Bentley Motors Limited je také členem Sport Luxury Group - vnitřní skupiny tvořené značkami Bentley, Porsche a Lamborghini. Tyto tři značky se spojují s vývojem vozidel a využívají synergií plynoucích z nákupních a výrobních činností, které umožňují vyrábět automobily s nižší nákladovou zátěží. Bentley Motors Limited se nezaměřuje pouze na standardní vozidla, ale je aktivní i ve světě motoristického sportu, kde navazuje na tradici z dvacátých let, kdy vozy Bentley několikrát vyhrály slavné LeMans. Bentley Motors Limited má v současné době v portfoliu produktů čtyři modely vozidel: Mulsanne, Flying Spur, Continental a Bentayga. Zákazníci si nemusí vybírat pouze z modelů řady Bentley, ale mohou využít špičkovou službu přizpůsobení poskytovanou divizí Bentley Mulliner, kde téměř jakékoli zvláštní přání lze převést do reality.

Nejen tato úžasná historie Bentley byla hlavním motivátorem přihlášky na praxi v této společnosti, ale také možnost zlepšit mé jazykové znalosti v angličtině a němčině. V Bentley pracuje spousta dalších národností, takže stážista bude schopen komunikovat i v jiných jazycích. Nebojte se svých jazykových dovedností – já jsem se přihlásil se slabou B2 úrovní angličtiny a po 6 měsících jsem se vrátil se solidní úrovní C1.

Moje praxe se konala od 13. srpna 2018 do 15. února 2019 v sídle společnosti v Crewe, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Praxe proběhla v oddělení nákupu, které je rozděleno na oddělení zabývající se konkrétními úkoly nebo komoditami. Za výběr a řízení dodavatelského řetězce odpovídá nákupní oddělení. V Bentley je oddělení nákupu zodpovědné za nákup všech nových nebo upravených dílů, systémů, zboží a služeb. Byl jsem vybrán pro podporu oddělení nákupu elektriky, konektivity a pohonných jednotek.

V průběhu praxe jsem byl zodpovědný za následující úkoly:

• Podpora při výběru dodavatelů pro nové a stávající díly

• Podpora při analýze nákladů a nákupních investic

• Komunikace s dodavateli, zpracování objednávek

• Nominace nových dílů (POR, AEKO, B-release)

• Spolupráce se skupinou VW (v rámci značky Luxury Sport Brand - Porsche, Bentley, Bugatti)

• Brexit rizika - podpora projektového týmu Brexit při řízení všech možných rizik spojených s dodavateli EU

• Nábor nových praktikantů během Bentley Days na ŠKODA Auto Vysoké škole

Ve volném čase všichni praktikanti hodně cestovali a my jsme byli schopni navštívit krásná místa jako třeba Londýn, Stonehenge, Oxford, Liverpool, Manchester a další. Je opravdu těžké popsat všechny krajiny, které jsem viděl, jako jsou anglická pobřeží, jejich tajemné lesy a kopce, staré hrady a nezapomenutelná chuť britského piva po dlouhém dni hikingu  na severu Anglie.

Jsem opravdu rád, že jsem měl možnost být součástí všech těchto věcí během úžasných 6 měsíců. Myslím si, že to byla nejlepší zkušenost během mého studia na ŠKODA Auto Vysoké škole. Přeji všem studentům, aby také zažili všechny tyto věci.

Nikita Doronin