Rozhovor s Ing. Annou Firmanovou

Anna pochází z Žatce a své studium u nás úspěšně absolvovala v roce 2012. Pracovní zkušenosti sbírala již při studiu a to jako praktikantka v Náborovém centru společnosti ŠKODA AUTO. Do ŠKODA AUTO následně nastoupila i po absolvování studia a to na pozici personalisty pro oblast řízení výroby vozů a interní logistiky. V roce 2015 byla vyslána na 15ti měsíční výjezd do Číny, kde pracovala jako HR Consultant. V oblasti personalistiky ŠKODA AUTO působí i nyní. Ve svém volném čase se ráda věnuje sportu, především lyžování a horské turistice, a četbě.

Bakalářské studium jste absolvovala na jiné vysoké škole. V čem spatřujete hlavní konkurenční výhodu ŠKODA AUTO Vysoké školy? Co nejvíce při rozhodování hovořilo právě pro výběr naší školy?
O ŠKODA AUTO Vysoké škole jsem se dozvěděla při psaní své bakalářské práce a zvolila jsem si ji nejenom kvůli jejímu praktickému zaměření, ale i díky velice kvalitní akademické činnosti. Na magisterské studium jsem byla přijata i na státní školu, ale ŠKODA AUTO Vysoká škola jednoznačně vyhrála díky svému zaměření a blízké vazbě k průmyslu. Můj předpoklad se naplnil hned na počátku studia, kdy jsem získala praxi ve ŠKODA AUTO.

Na ŠKODA AUTO Vysoké škole jste studovala obor Globální podnikání a právo. Proč právě tento obor?
Tento obor shledávám jako ideální pro všestranné využití, ať už se člověk rozhodne rozjet vlastní business nebo pracovat ve firmě. Kombinace práva a ekonomiky je výborným stavebním kamenem pro nespočet profesí a i já nyní ze svého studia na škole těžím ve svém povolání.

Co nejdůležitějšího Vám ŠKODA AUTO Vysoká škola dala do praxe?
Zúčastnila jsem se nespočtu praktických přednášek, které vedli zaměstnanci jak společnosti ŠKODA AUTO, tak i jiných firem. Na škole vyučují lidé, kteří i sami pracují v oboru, který vyučují, tudíž mají znalosti jak akademické, tak i praktické. Tyto praktické znalosti mi určitě daly konkurenční výhodu při ucházení se o mé první zaměstnání. Nezanedbatelná je též výuka cizích jazyků, které je věnováno opravdu hodně času a studenty velice dobře vybaví do budoucího života.

Je nějaký vyučující, na kterého obzvláště ráda vzpomínáte?
Moji diplomovou práci vedl pan Mgr. Miroslav Černý, Ph.D., který pracuje jako Koordinátor právních záležitostí ve firmě ŠKODA AUTO. Je to profesionál na pravém místě a díky spolupráci s ním získala moje diplomová práce jak prvky teoretické, tak především praktické. Jinak na všechny vyučující vzpomínám moc ráda. Každý se nám snažil předat maximum svých znalostí, dovedností a zkušeností.

Kam vedla Vaše kariérní dráha po absolvování studia na ŠKODA AUTO Vysoké škole?
Od začátku své kariéry se pohybuji v oblasti HR, ve které jsem začínala už jako praktikantka v Náborovém centru ŠKODA AUTO. V roce 2012 jsem se stala kmenovým zaměstnancem ŠKODA AUTO a nastoupila na pozici personalisty pro oblast Řízení výroby vozů a Interní logistiky. V roce 2015 následoval můj 15ti měsíční výjezd do Číny, kde jsem pracovala jako HR Consultant. V současné době pracuji jako personalista pro oblast Výroby vozů.

V rámci Vašeho působení ve ŠKODA AUTO jste vycestovala na více než rok do Číny. Jakou oblast jste měla v Číně na starost?
Svůj 15ti měsíční výjezd jsem absolvovala ve firmě VCIC (Volkswagen China Investment Co., Ltd.), která se nachází přímo Pekingu. Pracovala jsem jako HR Consultant a mými klienty byli lidé z celého světa. Měla jsem na starost čtyři zaměstnanecké skupiny: praktikanty, doktorandy, International trainees a tzv. Wanderjahre (zaměstnanci koncernu, kteří jsou na jeden rok vysláni do zahraničí, především kvůli osobnímu rozvoji).

Jak se Vám pracovalo v čínském prostředí? Vnímáte nějaký zásadní rozdíl mezi pracovním tempem či stylem práce v České republice a v Číně?
V Číně se mi pracovalo výborně. Tato zkušenost mě rozvinula jak kariérně, tak i osobnostně. V mém týmu byli mými kolegy pouze Číňani, proto jsem měla možnost plně proniknout do čínských pracovních návyků. Především bych zdůraznila, že Číňani jsou při komunikaci s klienty velice profesionální. Pokud jednají s obtížným klientem nebo v krizových situacích, nerozčilují se, ale zachovávají klidnou hlavu. Pro Číňany je totiž nejhorší, když takzvaně „ztratí tvář“. Jako kolegové jsou Číňani velice přátelští. V práci jsem získala velmi silná přátelství, týmový kolega mě pozval dokonce i na svatbu. Kolegové mi pomáhali nejenom pracovně, ale i soukromě, kdy pro mě jako pro cizince bylo velice náročné orientovat se především v jazykově odlišném prostředí.

Je nějaká další takováto podobná kariérní výzva, která by Vás v budoucnu lákala?
Do budoucna se pracovním výjezdům nebráním, ba naopak. Prozatím bych však ráda zůstala v oblasti HR a dále se v ní rozvíjela. Je to práce, která mě absolutně naplňuje. Navíc HR je neskutečně široká a živá oblast, jako lidé sami, a tak se mám stále co učit.

Co ráda děláte ve volném čase?
Nejraději sportuji. Miluji především lyžování a horskou turistiku. Začínám s tenisem a mým největším relaxem je běhání. Letos jsem si zkusila svůj první triatlon. Ráda se věnuji četbě. Oblíbila jsem si asijskou literaturu. Mým oblíbeným autorem je Haruki Murakami.