Junior Developer Online, Vodafone
Adéla Špirková je čerstvou absolventkou Škoda Auto Vysoké školy. Své studium oboru Globální podnikání a finanční řízení podniku úspěšně zakončila v roce 2020. I přes nedávné dokončení školy má však kariérně velmi dobře našlápnuto a za sebou má již řadu pracovních zkušeností.
Při škole absolvovala hned tři zahraniční výjezdy - dvě pracovní stáže ve Velké Británii, v rámci bakalářského studia v Bentley Motors Ltd. a v navazujícím magisterském studiu v britské pobočce společnosti Lasvit, a studijní pobyt v Číně. Absolvovala také praxi ve společnosti Škoda Auto v oblasti mezinárodního obchodního plánování a v IT. Působila také v IT Project Management Office ve společnosti Moneta Money Bank.
Díky spolupráci Škoda Auto a neziskové organizace Czechitas se nadchla pro programování a od roku 2019 pracuje ve společnosti Vodafone na pozici Junior Developer Online. V rámci své pozice je zapojena také do akce Code like a girl, v rámci které se snaží zvýšit zájem mladých studentek o oblast programování.
Ve svém volném čase ráda čte, cestuje, běhá a věnuje se józe a vysoce intenzivnímu intervalovému tréninku. Baví ji také gastronomie.
Co Vás konkrétně motivovalo k přihlášení na Škoda Auto Vysokou školu (dále ŠAVŠ)?
Při výběru vysoké školy jsem zohledňovala především potenciál budoucího uplatnění, flexibilitu studia, možnost zahraničního výjezdu a prestiž školy. ŠAVŠ se od jiných odlišovala jak nabídkou studijních pobytů, tak i možností vyjet na pracovní stáž v rámci koncernu VW a jiných.
Nastartovala se Vaše kariéra již během studia?
Svým způsobem ano, jelikož jsem si díky praxím, které jsem během studia absolvovala, mohla vyzkoušet různé pozice a ujasnit si, co mě opravdu baví.
Prvním impulzem pro mě byla zkušenost, kterou jsem měla v Bentley, kde jsem byla součástí Systems & Processes týmu, který měl ve správě objednávkové systémy pro oddělení nákupů. Tato zkušenost mě motivovala, abych se po návratu přihlásila do výběrového řízení na pozici v IT Project Management Office v Moneta Money Bank. Z mojí role jsem měla možnost se na pravidelné bázi potkávat s vývojáři, jak už díky aplikaci pro správu projektů, kterou jsme administrovali, tak díky reportingu, který jsme potřebovali customizovat tak, aby odpovídal našim potřebám.
Je nějaký předmět či vyučující, na kterého ráda vzpomínáte?
Na ŠAVŠ se mi vždy líbilo, že má spousty vyučujících, kteří dokážou svůj předmět uchopit z hodně praktické stránky. Teď zpětně musím uznat, že mi nejvíc utkvělo v hlavě účetnictví, mezinárodní management, právo a ekonomie. A to hlavně díky tomu, že přednášky nehýřily jen teorií. Všichni vyučující si dali záležet na tom, aby výuku studentům co nejvíce zpříjemnili.
Máte nějakou pikantní historku ze studentského života na ŠAVŠ, o kterou se s námi můžete podělit?
Takhle veřejně asi ne. Ale mám jednu afterparty historku ze studijního pobytu v Číně, kde spousta akcí probíhá v luxusních hotelech v centru města.
Po jedné takové akci jsem si na ulici chytla taxík, aby mě zavezl k rodině, u které jsem bydlela. Taxikář souhlasil (občas vás totiž i odmítnou, když je adresa mimo jejich revír) a já nastoupila. Jelikož čínsky neumím, tak jsme se spolu jen dorozumívali přes aplikaci. Po chvíli jízdy taxikář zastavil na okraji silnice, já nechápala, co se děje, a on začal lomcovat a budit dalšího člověka, který spal na zadních sedačkách, a o kterém jsem do té doby neměla nejmenší tušení. Na druhou stranu…proč ne.
Pak už se řidiči jen povedlo po cestě vzít i pár kuželů, ale naštěstí to odneslo jen přední světlo.
Během studia jste absolvovala hned tři výjezdy do zahraničí – dvakrát pracovní stáž ve Velké Británii (Bentley Motors Ltd. a Lasvit) a jednou jste vycestovala za studiem do Číny. Na který z těchto pobytů vzpomínáte nejraději?
Rozhodně na Čínu. Studijní pobyt v Shanghai pro mě měl rozhodně největší přínos jak po kariérní stránce, tak po té osobní. Ráda bych se tam ještě někdy v rámci své profesní kariéry podívala, nejvíc mě asi láká Hong Kong, ale s jeho nejistou budoucností to aktuálně není v plánu.
Vystudovala jste u nás finance a aktuálně pracujete jako Junior Developer Online ve společnosti Vodafone. Jak jste se od financí a obchodu dostala k programování webu? Jak se Vám pracuje v oblasti, která bývá typická spíše pro muže?
Během studia jsem si asi nejvíc vyhrála na pozicích, které zahrnovaly reporting, díky čemuž jsem se dostala okrajově k VBA a SQL (programovací jazyky, pozn. redakce). Pak jsem před posledním semestrem absolvovala kurz začátečnického pythonu ve spolupráci ŠA a Czechitas a nadchla se pro programování. Bylo to pro mě něco, co mi svým způsobem imponovalo a líbil se mi koncept, že se člověk musí neustále vzdělávat v oboru.
Když jsem přemýšlela, čemu se věnovat, rozhodla jsem se pro Full Stack Development, což v praxi znamená, že si můžete sami postavit celý web od píky. Měla jsem štěstí, že Vodafone nabízel pozici PHP developera v rámci Discoveru, což je program pro čerstvé absolventy. Vodafone využívá pro své aplikace několik jazyků a člověk se během své práce potká s pestrou škálou nejrůznějších technologií.
Bohužel není v oboru mnoho vývojářek, ale Vodafone patří ke komunitám, které se snaží tento fakt změnit. V létě se pravidelně pořádá akce Code like a girl pro holky z druhého stupně základních škol a studentky středních škol, kde jsem mohla letos pomáhat i s koučingem a přednáškami. Teď v červenci proběhla další událost WomenHack, kde jsme s kolegou lákali vývojářky, které už v oboru jsou nebo uvažují o změně. A věřím, že nás v budoucnu budou čekat další obdobné akce.
Co byste ŠAVŠ popřála do dalších let?
Hlavně spousty talentovaných a zapálených studentů a také trpělivých a inspirujících vyučujících.