Menu

Ondřej a Alžběta Kopeční

spediční společnost BK AUTO Group, s.r.o.

_MG_4548.jpg

Poslední příběh našeho seriálu „20 let – 20 příběhů“ je netradiční a představíme Vám absolventy rovnou dva. Manželé Ondřej a Alžběta Kopeční jsou našimi absolventy z roku 2017, kdy oba úspěšně ukončili navazující magisterský obor Globální podnikání a marketing. V navazujícím studiu znal Ondřej školu již „jako své boty“ – zkušenosti měl z bakalářského studia, pro které si zvolil obor Podniková ekonomika a management obchodu. Alžběta k nám přestoupila po předchozím úspěšném absolvování jiné vysoké školy. Ani jeden však své volby nelituje a jak říkají, škola je perfektně připravila na budování jejich kariéry, kterou oba započali již při svém studiu.  

Ondřej během studia na ŠAVŠ sbíral zkušenosti na praxi již od druhého ročníku, kdy začal pracovat na oddělení mezinárodního prodeje ve Škoda Auto. Stihl také vycestovat do zahraničí, a to rovnou třikrát, za studiem do Turecka, na pracovní stáž do Škoda Auto Deutschland a na závěr si vyzkoušel ještě Double Degree program v rakouském Steyru. I Alžběta měla díky studiu na ŠAVŠ možnost poznat prostředí Škoda Auto, kde své pracovní zkušenosti sbírala na oddělení HR marketingu.  

Na konci prvního ročníku oba dva změnili formu studia na kombinovanou a začali pracovat na plný úvazek – Ondřej v Auto ESA a Alžběta ve společnosti Siemens. Touha rozšířit si obzory a také život v cizí zemi je po absolvování studia zavedla do Německa. 

Po návratu do Čech založili spediční společnost BK AUTO Group, s.r.o., kde pracují dodnes.  

Společně vychovávají dvě děti - Matyáše a Valentýnu.  

Ve volném čase rádi cestují. Ondřej je také velkým fandou motorek a lezení. Alžběta ráda sportuje, peče a čte. 

Co Vás konkrétně motivovalo k přihlášení na Škoda Auto Vysokou školu (dále ŠAVŠ)?

O: Protože mám rád auta a ekonomii, hledal jsem školu, kde je možné tyto dvě věci skloubit. Škoda Auto Vysoká škola byla jediná, kde to bylo možné.

A: U mě šlo o naprostý opak. Dodnes se mi Ondra směje, že nechápe, proč jsem na ŠAVŠ šla, když mě auta absolutně nezajímají. Já ale věděla, proč to dělám. Přesvědčil mě zajímavý obor, kvalitní vyučující a možnost získání praxe v prostředí mezinárodní korporace. Krásné prostředí budovy Na Karmeli a individuální přístup ke studentům už byly jen třešnička na dortu.

Nastartovala se Vaše kariéra již během studia?

O: Hned, když jsem se v prvním ročníku na škole trošku rozkoukal, zjistil jsem, jaké máme možnosti v propojení s praxí. Věděl jsem, že chci pracovat na mezinárodním prodeji. Tam jsem také ve druhé ročníku nastoupil jako stážista a na tomto oddělení jsem zůstal po celou dobu prezenčního studia na ŠAVŠ. Jen jsem si na 6 měsíců odskočil k importérovi Škoda Auto do Německa. Tahle praxe mi pak hodně pomohla v další kariéře.

A: Moje praxe během studia na ŠAVŠ byla poměrně krátká, trvala necelý rok. K nastartování kariéry si troufám tvrdit, že byla ale zásadní. Hned na začátku studia jsem měla možnost nastoupit na praxi do Škoda Auto na oddělení HR Marketingu, kde bylo mým hlavním úkolem starat se o ostatní praktikanty a jejich vedoucí. Zároveň jsem měla možnost podívat se trochu pod pokličku celému HR oddělení a ujasnit si, jakým směrem se chci ubírat.

Je nějaký předmět či vyučující, na kterého rádi vzpomínáte?

O: Je jich několik, ale pokud se řekne vyučující na ŠAVŠ, vybaví se mi docent Pavel Štrach, se kterým jsem se potkával prakticky od prvního semestru až do státnic. Je jedním z těch vyučujících, který dokáže své studenty pro daný předmět nadchnout a jeho přednášky mají přesah i mimo daný předmět.

A: V tomto bodě s Ondrou souhlasím. Sice jsem doc. Štracha měla jen na diplomovém semináři, ale i to mi stačilo k tomu, abych se přesvědčila o tom, že všechny zvěsti o jeho kvalitách jsou pravdivé.

Máte nějakou pikantní historku ze studentského života na ŠAVŠ, o kterou se s námi můžete podělit?

O: Studium na ŠAVŠ jsem si parádně užil. Hlavně začátek studentských let byl divoký. Historky si nechám raději pro sebe, ale jsem si jistý, že pokud tohle teď čtou moji spolužáci, vybaví si, jak jsme si volný čas během studia užívali a strašně se teď smějí.

A: Jako tzv. „náplava" (nastoupila jsem až na navazující magisterské studium) jsem měla strach z toho, že na ŠAVŠ nebudu nikoho znát a budu outsider, ale spolužáci mě rychle přijali mezi sebe a užila jsem si s nimi spoustu vydařených akcí. S tím silným jádrem se vídáme dodnes a vždy je na co vzpomínat.

Ondřeji, během studia na ŠAVŠ jste absolvoval několik zahraničních pobytů. Můžete nám k tomu říct více?

O: Možnosti zahraničních výjezdů jsou na ŠAVŠ obrovské. Stačí chtít, dobře si to naplánovat a všechno se dá zvládnout během standardní doby studia. Ve 3. semestru na bakaláři jsem vyjel na jednosemestrální studijní pobyt do Turecka. Poznat jinou kulturu a 5 měsíců tam bydlet byla super zkušenost. 

V posledním, 7. semestru bakalářského studia, jsem díky praxi na mezinárodním prodeji, vyjel do Škoda Auto DEUTSCHLAND na půlroční trainee program, kde jsem působil na plánování a na used cars, kde se řešila problematika fleetu, zůstatkových hodnot. Díky této zkušenosti jsem věděl, že této oblasti bych se chtěl věnovat i v budoucí kariéře.

Poslední studijní pobyt jsem strávil na univerzitě ve Steyru v rámci double degree programu. Studium tam bylo náročné, ale poznal zase jiný edukační program a několik nových spolužáků, se kterými jsem do dneška v kontaktu.

Po ukončení školy jste se vydali do Německa. Co bylo zde Vaší pracovní náplní a jak se Vám tam celkově líbilo?

O: Když jsem se na konci prvního ročníku magisterského studia vrátil z Double degree programu ze Steyru, věděl jsem, že už se chci profesně posunout dál, začít pracovat na plný úvazek a dodělat si poslední rok studia kombinovanou formou. 

Chtěl jsem si vyzkoušet něco jiného než práci ve Škoda Auto, abych si rozšířil obzory a zjistil, jak to funguje někde jinde. Dostal jsem příležitost v Auto ESA, kde jsem nastoupil jako junior na zahraničním nákupu. Již po třech měsících jsem byl povýšen na fleet manažera, kde jsem měl na starosti nákup ověřených ojetých vozů ze zahraničí pro všechny pobočky v ČR.

Na podzim roku 2017 jsem dostal nabídku z BCA a přestěhovali jsme se do německého Düsseldorfu, kde jsem měl jako regionální manažer na starosti český, slovenský a maďarský trh, a to zejména rozvoj těchto trhů a spokojenost zákazníků. Práce to byla super. Měl jsem velké štěstí. Na to, že jsem byl chvíli po škole, tak se mi podařilo nasbírat spoustu zkušeností a uplatnit v praxi nabyté znalosti během studia. V roce 2018 se nám s manželkou narodilo první dítě a priority se začaly měnit.

V Německu se nám moc líbilo, ale věděli jsme, že chceme další dítě a nacházíme se v životní etapě, kdy nám bude asi nejlépe poblíž babiček a kamarádů. A protože jsme oba z Prostějova, začali jsme uvažovat o stěhování zpátky do ČR. V létě 2019 jsme se přestěhovali.

A: Na kombinovanou formu studia jsme přestoupili ve stejný čas, nezávisle na sobě. U mě šlo o přesně to stejné, začít pracovat na plný úvazek a získat zkušenosti i v jiném prostředí. Moje kroky směřovaly opět do velkého korporátu. Nastoupila jsem do HR centra sdílených služeb v Siemensu. Z juniora jsem se během necelého roku stala Team Leaderem, což byla naprosto skvělá zkušenost. I přesto, že jsem měla práci, která mě bavila a posouvala kariérně dál, neváhala jsem ani minutu a souhlasila se stěhováním do Německa. Sice má znalost německého jazyka rozhodně nebyla na profesionální úrovni a já věděla, že mě čekají krušné chvíle, co se hledání práce týká, ale život v zahraničí je něco, co jsem si vždy přála vyzkoušet. Člověk míní, Bůh mění. V den, kdy jsem chtěla podat výpověď v Siemensu, jsem zjistila, že jsem těhotná, takže starost s hledáním práce už nebyla aktuální.

V současnosti se věnujete podnikání. Čemu se věnujete a pomohly Vám znalosti získané na ŠAVŠ v oboru, ve kterém podnikáte?

O: S bývalým kolegou jsme založili spediční společnost BK AUTO Group, s.r.o., která zajišťuje transport automobilů napříč Evropou. A jestli mi znalosti ze ŠAVŠ pomohly? Bez předchozích zkušeností bychom nebyli schopni firmu založit a předchozí zkušenosti bych neměl bez studia na ŠAVŠ. Znalosti ze studia využívám i v každodenních úkolech, jako je organizace práce, práce s daty, komunikace s klienty a dodavateli a takhle bych mohl pokračovat. Největší přínos ale vidím v kontaktech, které mi tahle škola dala. Pokud chcete pracovat nebo podnikat v automobilovém sektoru, tak ŠAVŠ je nejlepší škola, jakou si můžete vybrat.

A: Je hezké pozorovat, jak vám vědomosti z vysoké školy a zkušenosti získané při praxi a zaměstnání můžou pomáhat v tak širokém spektru každodenních činností. Od procesního řízení, přes komunikaci se zákazníky či dodavateli, až k marketingové strategii podniku.

Co byste ŠAVŠ popřáli do dalších let?

O + A: Rádi bychom ŠAVŠ popřáli, aby i nadále přizpůsobovala své osnovy aktuálním požadavkům trhu práce. Aby neslevovala ze svých standardů a i nadále se jí dařilo oslovovat výborné vyučující, kteří studenty vybaví do pracovní kariéry vším potřebným, tak jako je tomu teď.