Menu

Škoda Auto Vysoká škola slavnostně otevřela nové Vzdělávací technické centrum Na Hejdovce

19.09.2023

Slavnostního otevření, které se konalo v úterý 19. září 2023 se zúčastnila řada významných hostů v čele s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Mikulášem Bekem a předsedkyní České konference rektorů, rektorkou Karlovy univerzity Milenou Králíčkovou. Společnost Škoda Auto a.s. reprezentovala předsedkyně správní rady ŠAVŠ a členka představenstva Škoda Auto a.s. zodpovědná za oblast Lidé a kultura Maren Gräf, člen představenstva ŠA zodpovědný za oblast Finance a IT Holger Peters, přítomný byl předseda Odborů KOVO Jaroslav Povšík a zástupci strategických partnerů společností AIKIT Digital a Adastra Group.

Vzdělávací technické centrum, které je koncipované jako malá továrna, představuje významný krok vpřed v oblasti vzdělávání, výzkumu a inovací a nabízí nadstandardně vybavené laboratoře a výzkumná centra, která simulují reálný provoz průmyslového podniku. V areálu se nachází výrobně-logistická laboratoř, laboratoře praktické informatiky, fyziky, elektrotechniky a automatizace, datové centrum, laboratoř 3D tisku, virtuální reality, elektromobility a průmyslu 4.0, či výzkumná strojně-elektrotechnická laboratoř. Jednoduše místo, kde se teorie stává praxí.

 „Vybudování technického kampusu představuje zásadní milník v rozvoji Škoda Auto Vysoké školy jak z hlediska rozvoje technicky zaměřených studijních programů, tak z hlediska projektové činnosti kateder a možností spolupráce s praxí. Spolupráce s praxí je klíčovým prvkem všech studijních programů ŠAVŠ a samotné vybudování a vybavení technického kampusu je do značné míry jejím výsledkem,“ dodává Pavel Mertlík, rektor Škoda Auto Vysoké školy.

Posláním vzdělávacího a vývojového centra je prostřednictvím špičkových technologií propojovat vzdělávání, vědu, výzkum, vývoj a inovace, posilovat praktické dovednosti a vytvářet studentům, akademickému týmu, veřejnosti i partnerům prostor pro nové společné výzvy. 

„Otevřením Vzdělávacího technického centra Na Hejdovce se Škoda Auto Vysoká škola stává první soukromou vysokou školou s vlastním moderním vzdělávacím a vývojovým technickým kampusem. Je to pro nás důležitý strategický milník na cestě naší transformace k tomu, abychom se stali poskytovatelem udržitelné mobility. Navíc jsou to právě lidé, kteří vyvíjejí produkty pro naše zákazníky a utvářejí naše podnikání. Proto je vzdělávání našich současných i budoucích zaměstnanců možná tím nejdůležitějším prvkem našeho včerejšího, dnešního - i zítřejšího - úspěchu," zdůrazňuje přínos centra Maren Gräf, předsedkyně správní rady ŠAVŠ a členka představenstva Škoda Auto za oblast Lidé a kultura.

Nové centrum bude sloužit nejen k moderní výuce studentů Škoda Auto Vysoké školy, ale i díky spolupráci se strategickými partnery i k rozvoji jejich dovedností a znalostí získaných od specialistů z praxe, ale i širším vzdělávacím aktivitám určeným pro veřejnost, kroužkům, přednáškám, nebo workshopům. Jedním z projektů pro veřejnost je například IT Akademie pro děti, budou zde probíhat také kurzy 3D tisku a řada dalších technicky zaměřených eventů.

 „Škoda Auto Vysoká škola je prvním příkladem úspěšné soukromé instituce, která přináší do českého vysokého školství nejenom potřebný profesní profil, ale také ukazuje, že je možné pro vysoké školství mobilizovat soukromé firemní prostředky. Ve všech mezinárodních srovnáních vyniká Česká republika v tom, že u nás do vysokého školství prakticky neproudí soukromé peníze. A to musíme změnit. Škoda Auto se svojí vysokou školou je modelem, který může být použit i v dalších regionech České republiky,uvádí Mikuláš Bek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

Název Vzdělávacího technického centra, které se nachází na adrese náměstí Míru 27 a sousedí s Havelským parkem a Hejdovou zahradou, je spjat s historií a s osobou Josefa Hejdy. Ten žil v Mladé Boleslavi v letech 1891–1970, pocházel z knihkupecké rodiny a byl významných nakladatelem. Josef Hejda byl hybatelem pokroku v Mladé Boleslavi a Vzdělávací technické centrum Na Hejdovce na tuto tradici navazuje. „Když jsme pro naše Vzdělávací technické centrum Na Hejdovce vybírali název, líbilo se nám spojení historie s místem, kde se bude tvořit budoucnost natolik, že jsme v podstatě neváhali a již nyní se těšíme, jaké nové společné výzvy nám moderní prostor přinese,“ doplňuje  kvestorka Škoda Auto Vysoké školy Sandra Lacinová.

SAVS_75.jpg
Ribbon_cut_III.jpg
SAVS_8.jpg
SAVS_123 (1).jpg
SAVS_120 (1).jpg
p. Vácha_1.jpg
SAVS_7.jpg
SAVS_25.jpg
SAVS_38.jpg
SAVS_1.jpg
SAVS_105.jpg
SAVS_121.jpg
SAVS_7.jpg
SAVS_62.jpg
SAVS_109.jpg
7P9A8307.jpg
7P9A8311.jpg
7P9A9692.jpg
7P9A9359.jpg
7P9A9364.jpg
7P9A9393.jpg
7P9A9398.jpg
7P9A9422.jpg
7P9A9676.jpg
7P9A9755.jpg
7P9A9756.jpg
7P9A9676.jpg
SAVS_109.jpg
SAVS_110.jpg
SAVS_113.jpg
SAVS_114.jpg
SAVS_115.jpg
SAVS_116.jpg