Menu

Matúš Toráč

student ŠAVŠ

"Program Study&Work je skvělá zkušenost nejenom pro automobilové nadšence, ale pro každého, kdo se chce v budoucnu dobře uplatnit," říká Matúš Toráč, student duálního studia na ŠAVŠ

ŠKODA AUTO Vysoká škola nabízí jako jediná vysoká škola v České republice prezenční bakalářské studium v kombinaci se zaměstnáním – program Study&Work. Do duálního studia, jak se programu říká především v německy mluvících zemích, ŠKODA AUTO Vysoké školy nastoupilo v září 2019 prvních 14 studentů. Program je realizován ve spolupráci se společností ŠKODA AUTO. Studentům umožňuje kombinovat špičkové vzdělávání se zaměstnáním u jednoho z největších zaměstnavatelů v České republice, a to po celou dobu studia.

Jedná se o původně německý formát, který mezi českými veřejnými i soukromými vysokými školami jinde než na naší škole nenajdete. V akademickém roce 2020/2021 bude ŠKODA AUTO Vysoká škola tento systém rozšiřovat na další programy a specializace a nabízet jej ve spolupráci i s dalšími zaměstnavateli.

Do programu Study and Work byl vybrán i student Matúš Toráč, který u nás aktuálně studuje prvním rokem bakalářský program Ekonomika a management. Matúš pochází ze západního Slovenska, z Nitry, a ve svém volném čase se rád věnuje fotografování a zajímá ho automobilový průmysl obecně. Jak říká, program Study and Work je možné skloubit i s volnočasovými aktivitami, člověk si jen musí umět dobře zorganizovat čas. O tom, jak probíhalo výběrové řízení do programu, co program obnáší i celkově o studiu na naší škole vám poví v následujícím rozhovoru.

Byl právě program STUDY & WORK proč jste si vybral ŠKODA AUTO Vysokou školu? 

Ano, byl to jeden z mnoha aspektů, které mě přesvědčily, že je pro mě tato škola ideální.

Jak jsi se o programu S&W dozvěděl?

Program Study and Work nám byl představen na dni otevřených dveří, kde mě oslovila možnost v praxi vidět a aplikovat postupy či vědomosti, které se ve škole naučím. 

Jak probíhalo Vaše zařazení na oddělení, na kterém pracujete? Musel jste si stáž aktivně sám hledat nebo Vám byla přímo nabídnuta?

Nejprve jsem si podal přihlášku k zařazení do programu Study and Work a následně jsem byl pozván na výběrové řízení, které se skládalo z jazykového testu a osobních pohovorů se zástupci jednotlivých oddělení. Následně nám přišlo do e-mailu rozhodnutí a seznam oddělení, která jsou pro nás vhodná.

Můžete ostatním studentům, nebo zájemcům o studium sdělit, co přesně program S&W obnáší?

Program Study and Work je systém duálního vzdělávání, který umožňuje získat studentům praxi již během studia přímo v automobilovém průmyslu, v závodě ŠKODA AUTO. Po ukončení studia mají tak studenti vyšší šanci získat skvěle placené místo, protože už disponují cennými zkušenostmi.

Co Vás na programu S&W překvapilo?

Osobně mě mile překvapilo zapojení stážistů přímo do procesů a problémů daného oddělení. Nejedná se tedy o kopírování, skartování či vaření kávy.

Je něco, co Vás na programu S&W zklamalo?

Doposud jsem nenarazil na něco, co by mě na programu zklamalo nebo na nějaké jeho slabé místo.

Snad jen jediná věc je, že jsme smluvně vázáni vykonávat svou povinnou praxi ve ŠKODA AUTO a není proto možné v rámci povinné praxe vycestovat do zahraničí. Avšak není pro nás vyloučena možnost vyjet po domluvě s nadřízeným a školou na zahraniční stáž v rámci nepovinné praxe.

Dá se program S&W v pohodě zvládat se školou?

Ano, při škole zvládat určitě jde, a to i při ostatních mimoškolních aktivitách. Důležitý je však time management. Člověk musí vědět, jak si rozložit čas v týdnu tak, aby všechno stíhal, a hlavně nesmí zapomenout na to, že škola je na prvním místě.

Během zkouškového období je třeba se plně věnovat škole a přizpůsobit tomu také čas strávený v práci. Já jsem měl štěstí, že se mi podařilo většinu zkoušek zvládnout v předtermínu a do zkouškového období mi zůstaly jen dvě.

Jak často Vaše oddělení ve ŠKODA AUTO navštěvujete? Máte nějaký pevně stanovený pracovní plán nebo je to flexibilní po dohodě s Vaším nadřízeným?

Nemám určený žádný minimální časový fond, práci navštěvuji v závislosti na dohodě s nadřízeným a také dle mého rozvrhu. V letním semestru to vycházelo okolo 17 hodin týdně. 

Plynou již pro Vás z programu S&W nějaké výhody?

Výhodou stážisty je nabytí cenných zkušeností, měsíční plat, stipendium od společnosti ŠKODA AUTO, stravování za stejnou cenu jako každý jiný zaměstnanec, možnost řídit služební vozy a mnoho a mnoho dalšího. 

Na jaké pozici a oddělení pracujete?

Pracuji na oddělení GQF/3-1, což je oddělení investicí, plánování projektů a měřící středisko. Věnujeme se měření jednotlivých dílů na vozidle a plánování nových investicí za oddělení kvality pro nové projekty.

Můžete nám prozradit, na jakém projektu nyní pracujete?

Momentálně se věnuji údržbě termínových plánů rozběhnutých projektů a nově jsem zapojený také již do zmíněného plánování a náběhu nového projektu. 

Doporučil byste program S&W i ostatním studentům?

Určitě! Je to skvělá zkušenost, nejenom pro automobilové nadšence, ale pro každého mladého člověka, který se chce v budoucnu uplatnit.

Matúš Toráč_S&W (2).jpg
matuš_VW_2 (002).jpg