Menu

dr. Robertem Bergamim z Jihočeské univerzity přenášel na ŠAVŠ

07.05.2025

5. května 2025 proběhla na Škoda Auto Vysoké škole odborná přednáška na téma „WTO, volný obchod a přístup na trh: praktické souvislosti v mezinárodním obchodě“ vedená dr. Robertem Bergamim z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tématem byly také praktické aspekty celních procesů, fungování Světové obchodní organizace (WTO) a význam dohod o volném obchodu (FTA).

Úvodní část přednášky nabídla hlubší vhled do praxe celních orgánů – od klasifikace zboží podle harmonizovaného systému, přes určování původu, až po oceňování pro účely vyměření cla. Jak upozornil dr. Bergami, rozhodnutí o správné klasifikaci (například, zda se jedná o ventilátor, nebo svítidlo) může mít zásadní dopad na celní sazbu. Právě proto je detailní znalost těchto pravidel nezbytná pro efektivní mezinárodní obchod.

WTO a omezení cel bylo dalším tématem, které v přednášce zaznělo. WTO hraje zásadní roli v mezinárodním obchodě jako platforma pro snižování tarifů a vytváření pravidel férové hospodářské soutěže. Dohody jako SPS (sanitární a fytosanitární opatření) nebo TBT (technické překážky obchodu) upravují, za jakých podmínek může stát chránit zdraví lidí, zvířat či rostlin, aniž by to bylo diskriminační vůči zahraničním výrobcům.

Významnou část přednášky věnoval přednášející Roberto Bergami realitě dohod o volném obchodu. Tyto dohody nejsou zdaleka tak „volné“, jak by se mohlo zdát – často zahrnují výjimky pro citlivé komodity, kvóty nebo postupné odbourávání cel, které nemusí nikdy dosáhnout nulové úrovně. Bergami zároveň upozornil, že při vyjednávání FTA hrají hlavní roli velcí hráči, zatímco malé a střední podniky bývají opomíjeny.

Na příkladu dohody mezi Austrálií, Novým Zélandem a zeměmi ASEAN (AANZFTA) bylo ukázáno, jak může FTA fungovat v praxi. Například došlo ke zrušení 10% cla na export sýra z Austrálie do Malajsie nebo snížení cla na hrozny. Přesto podle výzkumů využívá výhody těchto dohod méně než čtvrtina exportérů – důvodem je často jejich složitost a nedostatečné povědomí.

Závěrečné sdělení přednášky bylo jednoznačné – porozumění mezinárodním obchodním pravidlům by nemělo zůstat jen na bedrech právníků či celních poradců. Pro úspěšný vývoz a efektivní obchodní rozhodování je zásadní, aby se v tématech WTO a dohod o volném obchodu orientovali také ekonomové, manažeři i podnikatelé.

před1.jpg
před2.jpg