Menu

#SAVSKOMUNITY

23.09.2021

Květen - Evropský měsíc diverzity | #SAVSKOMUNITY

...studenti, akademici, zaměstnanci, absolventi i budoucí generace.... ti všichni jsou součástí naší #SAVSKOMUNITY

Vysoká škola je spojením diverzního a inkluzivního prostředí. Jak vnímá diverzitu a inkluzi na ŠKODA AUTO Vysoké škole její rektor?

"V dnešním globalizovaném a zároveň různorodém světě jako naprostou samozřejmost, jako nutnost, a také jako přednost a výhodu. Různorodé týmy mají lepší výsledky. Musí však umět využít odlišností ve prospěch týmu, musí umět využívat synergie a vytvářet synergické efekty," dodává rektor ŠAVŠ doc. Ing. Pavel Mertlík, CSc. 

Co je diverzita a k čemu je dobrá?

Diverzita znamená různorodost. Diverzita však není jen o barvě pleti, náboženství nebo o tolik skloňovaném genderu. Diverzita je o různorodosti názorů, zájmů, talentů, zkušeností, nápadů, životních filozofií nebo životních stylů. Diverzita znamená schopnost využívat potenciálu jednotlivců. Diverzita přináší výsledky a uspokojení z práce. Je obecně známým faktem, že rozmanité týmy jsou kreativnější, výkonnější a pozitivněji naladěné. Rozmanité firmy dosahují vyšších zisků, nejčastěji přicházejí s inovacemi a celkově se těší vyšší spokojenosti zaměstnanců.

Jaký je rozdíl mezi diverzitou a inkluzí?

Diverzita znamená rozmanitost a inkluze přijetí. Diverzita a inkluze jdou ruku v ruce. Není skutečné diverzity bez inkluze a nebylo by inkluze bez rozmanitosti. Nestačí, když si stanovíme kvóty nebo naplníme směrnice či cíle. Pokud daného člověka nepřijmeme mezi sebe a neumožníme mu rozvíjet se a růst, ve skutečnosti nevyužíváme jeho potenciálu. Je to jako rozdíl mezi tím, že pozveme někoho na bál nebo jestli ho vyzveme k tanci. Rozdíl mezi diverzitou a inkluzí lze vysvětlit také na příkladu rozdílu mezi pojmy multikulturní a interkulturní. V multikulturní společnosti žijí různé komunity vedle sebe. Respektují se, tolerují se, vědí, v čem se liší, a proto si drží od sebe odstup. V interkulturní společnosti se kultury setkávají, spolupracují, hledají styčné body.

Chcete být i Vy součástí #SAVS_KOMUNITY? 

Přidejte se k nám!