Pohledem studentů

Studium v Ålesundu - první dojmy

4/13/2018

Co můžete udělat, když v životě potřebujete uskutečnit velkou změnu, naučit se neuvěřitelně mnoho věcí, poznat novou kulturu a zároveň skvěle využít čas? Možností samozřejmě není málo a jednou z nich je program Erasmus+. Této příležitosti využil i Filip Bouša, student 2. ročníku na ŠKODA AUTO Vysoké škole.

​Jako nový domov na následující letní semestr jsem si vybral Norsko, konkrétně Norwegian University of Science and Technology ve městě Ålesund, kde studuje zhruba 2 500 studentů obory jako International Business, Business and Marketing, Nursing, Management of Demanding Marine Operations nebo Ship Design. Celkově má ovšem NTNU tři kampusy a dohromady téměř 30 000 studentů a desítky oborů. Důvodů proč si vybrat právě Norsko bylo mnoho, ale mezi ty základní patřily aspekty jako vysoká úroveň anglického jazyka, velice dobré hodnocení Univerzity v celosvětovém měřítku a samozřejmě také příroda, která je v Norsku opravdu téměř nepopsatelná.

Na začátku toho všeho bylo pochopitelně zapotřebí vyřešit administrativní povinnosti s tím spojené jak na české straně, tak i na norské. Následně bylo na řadě ubytování. To je zařizováno přímo přes Univerzitu, což vše značně zjednodušuje. Bydlíme asi 5 minut chůze od samotného kampusu. Zjednodušeně řečeno, poté už jen stačilo koupit letenku, zabalit si život do 38 kg, a spolu s dalšími dvěma studenty ze ŠAVŠ Nikolou a Petrem vyrazit vstříc velké výzvě.

Vtipná situace na sebe nenechala dlouho čekat a hned po příjezdu jsme zapomněli jeden z našich kufrů v autobuse, kterým jsme jeli z letiště. Naštěstí jsme v Norsku, a pokud si tady můžete být něčím jistí, tak je to právě to, že se vám tu rozhodně nic neztratí. Většinu Norů by nejen že nenapadlo cokoli ukrást, ale ještě se proaktivně snaží učinit kroky k „nápravě“. Tím se dostáváme k norské kultuře a povaze Norů, což je nečekaně komplikované téma. Norové jsou neuvěřitelně odměření a chladní v jejich každodenním chování. Neexistuje tu například, že byste se s někým začali bavit „jen tak“, bez zjevného důvodu například na chodbě školy. Nebo že byste pozdravili, když vejdete do obchodu nebo třídy. Samozřejmě i zde se ale najdou výjimky, i když jich opravdu mnoho není. Ze začátku se to může zdát poněkud neslušné a občas se necítíte zcela pohodlně. Ale později zjistíte, že je to opravdu běžné a to poslední, co by Norové byli, je jakkoli úmyslně nezdvořilí. Je to zkrátka jejich přirozené chování. Ovšem všechny tyto modely chování padají, když Norové začnou pít. V tu chvíli jsou přátelští a komunikativní. Nepsaným pravidlem je, že se zde pije pouze ve čtvrtek a v sobotu. Ovšem nečekejte, že ráno po protančené noci se v posluchárně budete bavit, ba že se vůbec pozdravíte. Ráno je vše při starém, a jsou to zase ti odměření Norové. Na druhé straně je nutno říci, že když zde kohokoli požádáte o pomoc, neváhá vám velmi ochotně pomoci.

Po příjezdu jsme poznali další Erasmus studenty, ale také mezinárodní studenty například z Kanady, Indie, Ukrajiny nebo Palestiny, kteří zde studují jako full-time studenti. Následoval informační den a Campus Tour, kde jsme zjistili vše podstatné o kurzech, škole, aktivitách a celkově následujících 6 měsících. Důležité bylo také zařízení dlouhodobého pobytu v Norsku na imigračním oddělení místního policejního oddělení, protože Norsko není členem Evropské unie. Je také potřeba zmínit, že Norsko je zřejmě nejdražší zemí v rámci Evropy, co se nákladů na život týče. Nominální ceny jsou téměř totožné, jako ceny České, ovšem přepočtem na Norskou korunu je potřeba vše vynásobit třemi. Ano, krát 3. Nezdá se to, ale ze začátku je to opravdu velký šok. Samostatnou kapitolou je Norsko a alkohol. Jeho prodej je silně regulován vládou a alkohol se v celém Norsku dá koupit jen v jediné síti obchodů a pouze v omezený čas. Opět je mnohonásobně dražší, než v České republice a kupříkladu obyčejné pivo v obchodě vyjde v přepočtu zhruba na 100 Kč.

Následující týdny byly plné nových zážitků, změn a samozřejmě společenských akcí. Měli jsme možnost zúčastnit se například tzv. Nyttårsball, což je oslava promoce. Jedná se o vysoce společenskou událost. Rada číslo 1, pánové, oblek vždy s sebou! Výjimečný zážitek bylo také lyžování v nedalekém areálu. Ålesund je obklopen pohořím Sunnmøre Alps a lyžování je můj nejoblíbenější sport. Lepší lyžování, lyžařské podmínky a téměř prázdný areál jsem dlouho nezažil v žádné z klasických evropských destinací jako je Rakousko nebo Itálie.

Nyní, po téměř dvou měsících, už se většina věcí tak říkajíc zaběhla do běžných kolejí, jako je škola nebo cestování. Ovšem věřím, že to nejlepší je teprve před námi! „Hei fra Norge.“

Filip Bouša, Norwegian University of Science and Technology