Půlroční stáž v Bentley

„Půlroční stáž v Bentley byla skvělou zkušeností a přínosem do budoucího, ať už pracovního, tak osobního života. Jsem rád za tuto zkušenost, se všemi dobrými i špatnými událostmi či zážitky, za skvělou partu, která se mnou ze ŠAVŠ v Bentley byla, a vřele všem doporučuji vyjet do zahraničí a zažít to na vlastní kůži.“

Student ŠAVŠ Lukáš Paták vypráví o své zkušenosti ze stáže ve společnosti Bentley Motors Ltd.

Jedním z aspektů rozhodnutí pro studium na ŠKODA AUTO Vysoké škole byly i široké možnosti výjezdu na studijní či pracovní pobyt do zahraničí. Mezi nejzajímavější a nejlákavější spolupráce se řadí kontrakt se společností Bentley Motors Ltd., kterou asi není potřeba blíže představovat. Jakožto automobilový fanoušek jsem i já od počátku bakalářského studia měl zájem vyjet za praktickou zkušeností a ideální cílovou destinací bylo právě Bentley. Po anabázi výběrového řízení a dohadování termínů se nakonec podařilo domluvit na výjezdu v rámci druhého semestru magisterského studia, a to konkrétně v období srpen 2018 až únor 2019.

Již před samotným odjezdem na půlroční stáž začala série zajímavých výzev, jednou z nich bylo i obstarání ubytování v místě na následujících několik měsíců. Většina možností střechy nad hlavou, které nabízejí zaměstnanci Bentley ve svých domech či bytech, byla totiž v době nominací již obsazena. To také z důvodu, že do Bentley nejezdí jen čeští praktikanti, ale i mnoho studentů z Německa, kteří loví ve stejném rybníčku. Naštěstí se nám, všem osmi vyjíždějícím praktikantům ze ŠAVŠ, podařilo na poslední chvíli ubytování zajistit. Tudíž již nic zásadního nebránilo tomu, sbalit svůj život na půl roku do kufrů, sednout do správného letadla a vyrazit vstříc sbírání nových zkušeností.

Sídlo společnosti Bentley a hlavní výrobní závod se nachází v městečku Crewe v Anglii, což je historicky významný železniční uzel ležící v pomyslném trojúhelníku mezi městy Liverpool, Manchester a Birmingham. Nejedná se o žádný architektonický či kulturně významný skvost, ale hrůzostrašné legendy o tomto městě se na druhou stranu také nepotvrdily. Z Crewe je výborné vlakové spojení kamkoli si člověk vzpomene, což se později ukázalo jako velká výhoda pro cestování. To navíc s příjemným benefitem dlouhé procházky, protože vlakové nádraží je úplně na druhé straně města než sídlo Bentley a míst obvyklého ubytování.

Společně s dalšími třemi lidmi jsem bydlel v řadovém domku cca 13 minut chůze od Bentley a 40 min pěšky od centra města. Mými spolubydlícími byli z počátku Angličan, Němec, a ještě jeden praktikant ze ŠAVŠ. Následně se ale sestava obměnila a po zbytek pobytu jsme bydleli v podobě tří Čechů a jednoho Angličana, kterému jsme ze zřejmých důvodů říkali duch, protože jsme ho za celý půlrok v domě potkali pouze výjimečně. Díky absenci auta a chabé veřejné dopravě po městě, bylo naším hlavním dopravním prostředkem po Crewe kolo. Nechávat ho na obdiv zamčené před domem se nám ale následně moc neosvědčilo, jelikož se ukázalo, že je to dobré lákadlo pro zloděje.

První den nás všech osm praktikantů vyrazilo před brány Bentley, odhodláno reprezentovat dobré jméno naší školy na oddělení Nákupu, kde měla praxe probíhat. Po úvodních administrativních nezbytnostech jsme byli rozděleni do jednotlivých týmů, které je možné na oddělení nákupů najít. Od jednotlivých nakupovaných komodit, po všeobecný nákup až například po procesy a systémy. Moje mise byla v KTM (z německého Kaufteilemanagement), což je speciální část nákupu, které se zabývá řízením krizových dílů a dodavatelů. Ve zkratce zde působí cca 20 specialistů, kteří jsou zodpovědní za koordinaci a řízení všech aktivit pro včasné dodání dílů od dodavatelů, v požadované kvalitě, pro jednotlivé před sériové stavby nových modelů značky Bentley.

Pro lepší a snadnější zapracování měla sloužit čtrnáctidenní překlenovací doba s předchozími praktikanty. Bohužel můj předchůdce odjel tři týdny před mým nástupem, tudíž jsem byl vhozen rovnou do vody a musel se naučit plavat. Prvních několik týdnů bylo tím pádem náročnějších, ale všichni kolegové byli vstřícní a ochotní podat pomocnou ruku, nejen v začátcích, ale následně i po celou dobu pobytu. Mezi mé hlavní úkoly patřily všechny procesy k zajištění plynulého chodu týmu. Například správa nových nominací dílů dodavatelům a zajištění hodnocení rizik napříč Logistikou, Kvalitou a Nákupem, dále správa a pravidelná aktualizace KTM databází krizových dodavatelů pro všechny projekty, sběr a zpracování dat či reportů od členů týmu a následná tvorba výstupů pro vedoucí projektů či představenstvo Bentley. Současně jsem měl možnost vycestovat za dodavateli v rámci země a účastnit se procesu řízení krizových dodavatelů v praxi.

Během celého půlroku měli všichni praktikanti různé příležitosti na zpestření své práce, ať už se jednalo o prohlídku či svezení se s vozy, návštěvu výroby, účast na různých workshopech, akcích apod. Mimo jiné Bentley také každoročně pořádá různé a soutěže pro zaměstnance, mezi které patřila i krokovací výzva, kdy jsme v pěti členném týmu bojovali po dobu čtyř týdnů v soutěži o maximální počet denně nachozených kroků. Jen o kousek jsme se nedostali do TOP 5 a skončili nakonec šestí z více než třiceti týmů s celkovým skóre ke dvěma milionům kroků.

Kromě pracovního života stáž obnášela samozřejmě i tu druhou část, a to život mimo práci. V Crewe je poměrně slušná možnost sportovního vyžití. Osobně jsem hodně času po práci trávil v místní posilovně Simply Gym a jako zaměstnanci Bentley jsme měli možnost využívat sportovní středisko Legends, kam jsme s ostatními praktikanty pravidelně chodili hrát badminton. Víkendy byly ideálním časem pro cestování nebo různé akce s ostatními praktikanty, ať už českými či z jiných zemí. Samozřejmě bylo na místě ochutnat i místní kuchyni, které bohužel absolutně chybí jakýkoli koncept a není upřímně žádným hitem, všudypřítomný ocet tomu moc nepřidává.

Tato půlroční stáž byla skvělou zkušeností a přínosem do budoucího, ať už pracovního, tak osobního života. Měl jsem možnost vyzkoušet si delší dobu žít a pracovat v zahraničí a současně zažít, jaké je pracovní prostředí, procesy a postupy v korporátním světě. Samozřejmě pak také možnost poznat spoustu zajímavých lidí z různých koutů světa, vidět odlišné kultury a zvyklosti.

Jsem rád za tuto zkušenost, se všemi dobrými i špatnými událostmi či zážitky, za skvělou partu, která se mnou ze ŠAVŠ v Bentley byla, a vřele všem doporučuji vyjet do zahraničí a zažít to na vlastní kůži.