Pohledem studentů

Praxe v Bentley Motors Ltd. - Kamila Krunčíková

2/13/2018

​Pro svou povinnou praxi si naše studentka Kamila Krunčíková vybrala oblíbenou destinaci v Anglii - společnost Bentley Motors Ltd. O tom, jak její praxe probíhala i o tom, jak trávila volný čas, se dočtete v následujícím článku.


Povinnou praxi jsem vykonávala v období od 7. 8. 2017 do 26. 1. 2018 v Bentley Motors Limited, jehož závod se nachází v anglickém městečku Crewe, vzdáleného půl hodiny od Liverpoolu.

Na praxi do Bentley jsem přijela na začátku srpna, tedy o měsíc později než ostatní studenti z naší univerzity, kteří tam také vykonávali svou povinnou praxi. Důvodem bylo moje studium v Německu v předešlém semestru, kde zkouškové období probíhá až do konce července. Jedinou nevýhodou toho ale bylo, že už tu nebyla předešlá praktikantka, která by mě seznámila s mými úkoly. Kolegové z týmu ale byli velmi ochotní a vše mi ukázali. S dalšími potřebnými věcmi mi také pomohli ostatní čeští praktikanti, kteří už vše dobře znali.

Bentley patří v dnešní době k nejluxusnějším výrobcům automobilů světa. V současnosti vyrábí čtyři modely – Flying Spur, Bentayga, Mulsanne a Continental GT, jehož nová řada byla uváděna na trh na podzim roku 2017, byli jsme tak přímo v centru dění a měli jsme i možnost zúčastnit se podnikové prezentace připravené oddělením marketingu. Nákup je v Bentley rozdělen do čtyř hlavních oddělení – komodity (interiér, exteriér, elektrika, metaly a pohonné jednotky), projekty, všeobecný nákup a procesy & systémy, v posledním jmenovaném jsem já pracovala. Náš tým byl ještě rozdělen do několika skupin, kdy se každá zabývala správou jiných systémů. Já jsem ale spolupracovala s dalšími dvěma kolegyněmi na risk a kapacity managementu. Moji hlavní pracovní náplní byla především správa těchto dvou oblasti managementu - příprava formulářů, komunikace s nákupčími a ostatními odděleními a správa registrů. Občas jsem od ostatních kolegů z týmů dostala další menší úkoly, většinou přípravu nějakých dokumentů ve wordu, excelu nebo powerpointu. Jelikož jsem pracovala na oddělení systémů, musela jsem také projít školením o správě některých systémů Volkswagen, já konkrétně jsem pak ale pouze občas pracovala se systémy SAP a Ebon, ve kterých jsem zpracovávala nové objednávky od nákupčích a zanášela nové dodavatele pro Bentley.

Moje manažerka se také zabývala udržitelným rozvojem. Díky ní jsem měla unikátní možnost zúčastnit se tří denního workshopu o udržitelném rozvoji automobilového průmyslu v německém Mnichově a absolvovat tak svoji první služební cestu, což pro mě byla velice zajímavá zkušenost. Největším zážitkem pro mě určitě bylo potkat ostatní manažery z Volkswagen Group z celého světa. Dozvěděla jsem se tak mnoho nejen o tom, jak se ostatní značky staví k tomuto v dnešní době velice žhavému tématu, ale i mnoho obecných informaci o VW Group a v neposlední řadě také řadu zajímavostí o cizích kulturách.

Práce v Bentley je samozřejmě také skvělou příležitostí ke zlepšení cizích jazyků a to nejen angličtiny, ale i němčiny, protože díky spolupráci se skupinou VW v Bentley pracuje mnoho Němců. Například můj tým se skládal z 10 Angličanů a 3 Němců, díky čemuž jsem měla šanci zlepšit se v angličtině i v němčině a práce v dvoujazyčném tymu byla celkově velice zajímavá a zábavná.

Na oddělení nákupu převažovali čeští praktikanti, ale na ostatních odděleních bylo mnoho praktikantů z jiných zemí, opět především z Německa. Díky úvodní uvítací prezentaci pro všechny nové praktikanty v Bentley jsem se seznámila s jednou velice milou holčinou z Německa, se kterou jsme poté nejen vždy chodily v práci na oběd, ale i podnikaly mnoho výletu a večerních posezení. Několikrát jsme spolu i vařily různá mezinárodní jídla, a jelikož bydlela u její anglické koordinátorky, měla jsem i možnost ochutnat pravý anglický vánoční oběd, který pro nás tato milá paní sama připravila.

Závod Bentley se v současné době nachází pouze v městečku Crewe. Protože jsem nechtěla dojíždět daleko do práce, hledala jsem bydlení co nejblíže k závodu Bentley. Měla jsem štěstí a mohla jsem bydlet s dalšími dvěma praktikanty v typickém anglickém domě, který jsme si pronajali od jednoho zaměstnance z Bentley. Dům se nacházel pouze 20 minut pěšky od naší kanceláře a 10 minut od centra města. Navíc byl plně vybaven a nemuseli jsme tak nic ohledně bydlení zařizovat.

Určitě by bylo milejší bydlet v nedalekém Nantwichi, což je nádherné historické město vzdálené půl hodiny jízdy od Crewe, ale jelikož je to mnohem lepší místo pro bydlení, jsou tam nájmy také mnohem dražší, proto jsem raději zvolila Crewe. O víkendech jsem většinou cestovala po okolí a pro cestování je Crewe určitě také mnohem praktičtější, jelikož to je železniční uzel, je možné se odtamtud dostat vlakem téměř do všech koutů Velké Británie (Wales 1 hodina, Londýn 2 hodiny, Glasgow 3 hodiny, Edinburgh 4 hodiny). Další výhodnou je dobrá dostupnost letišť, v okolí se nachází tři mezinárodní letiště (Liverpool, Manchester, Birmingham).

Ve volném čase jsem se snažila poznat co nejvíce z anglické kultury, to znamenalo navštívit co nejvíce zajímavých míst po celé Británii. Program na víkend tak byl většinou předem daný, poznat nějaké nové místo. Společně s mojí německou kamarádkou jsme navštívily Nantwich, Chester, Liverpool, Manchester, York, Llandudno a mnoho dalších míst při toulkách v národních parcích Peak a Lake District. Nejvíce se mi asi líbilo městečko Conwy ve Walesu, kde se nachází pohádkový hrad, který nechal postavit král Edward I.

Při cestování po Velké Británii jsme si také nenechali ujít příležitost ochutnat tradiční anglickou kuchyni, která ačkoliv ve světě nemá moc dobrý věhlas, obsahuje některé pokrmy, které jsou velice chutné - například pravá anglická snídaně, jacket potato, opečený brambor s vybranou náplní, nebo scone, typický moučník k odpolednímu čaji. Pravý Angličan se ze mě ale určitě nestane, jelikož fish and chips ani octovým brambůrkám jsem na chuť za celou dobu nepřišla a zvyk jíst brambůrky k obědu také není nic pro mě.

Celkově bych svoji povinnou praxi v Bentley zhodnotila jako velmi přínosnou. Naučila jsem se mnoho nejen o tom, jak funguje práce v rámci oddělení nákupu a koncernu VW, ale při praxi jsem se zdokonalila i v mnoha dalších oblastech jak jsou komunikace, IT dovednosti a time management. Navíc jsem potkala mnoho nových zajímavých lidí, díky kterým si z Anglie odvážím mnoho nezapomenutelných zážitků.