Rozhovor s Bc. Viktorem Myslilem

Viktor Myslil, absolvent našeho bakalářského oboru Podniková ekonomika a management provozu, pochází z Prahy. Za studiem do Mladé Boleslavi se vydal díky své vášni pro vozy ŠKODA AUTO. Navíc ho lákalo zkusit něco jiného, než všichni ostatní spolužáci.

Pocházíte z Prahy – jak jste se dostal na mladoboleslavskou ŠKODA AUTO Vysokou školu? Pamatujete si čím Vás škola tehdy zaujala?
Vždy jsem se zajímal o auta a v maturitním ročníku jsem začal používat Octavii první generace, která byla u nás doma. Tehdy se nějak zrodila myšlenka jít na školu, které je autům a potažmo Octaviím blízko.

Ještě před nástupem do studia na ŠKODA AUTO Vysokou školu jste založil OctaviaClub. Mělo to nějakou souvislost s výběrem naší školy?
Zapříčinila to ona Octavie, o kterou jsem si pečoval a upravoval si jí. Navíc mě lákalo zkusit něco úplně jiného než všichni ostatní z našeho ročníku.

V roce 2005 jste jako jeden z prvních studentů naší školy vycestoval na praxi do anglického Bentley Motors Ltd. Jak tehdy probíhalo výběrové řízení? Bylo těžké se v Bentley adaptovat?
Tehdy jsme museli projít nejprve vnitřním výběrem dle prospěchu a také dle úrovně angličtiny. Pokud se nepletu, tak poté následoval i pohovor po telefonu. Adaptace na prostředí byla něco jako léčba šokem. Tehdy jsme měli minimální stipendium a žádný výdělek. Museli jsme tedy za pár dní najít bydlení, na které se dokážeme složit a pak vymyslet další fungování. V řeči čísel: stipendium bylo 450 liber a my jsme za bydlení museli dát 333. Bez pomoci rodičů bychom to tehdy nezvládli.

Co na studiu na ŠKODA AUTO Vysoké škole zpětně nejvíce oceňujete?
Jednoznačně profesionální přístup, který se přenáší z automobilky a také propojení s reálným prostředím výrobního závodu. Perfektní je povinný semestr praxe.

Po absolvování školy jste nastoupil do společnosti Renault. Jak jste se dostal k pozici u konkurence ŠKODA AUTO? A co jste měl v Renaultu všechno na starost?
U Renaultu jsem začal pracovat vždy přes léto už po maturitě a těsně před koncem bakalářského studia jsem dostal konkrétní nabídku na plný úvazek. I kvůli pomalu upadající francouzštině a místu práce blízko bydliště jsem tuto nabídku přijal.

Aktuálně pracujete mimo automobilový průmysl, stále ale v oblasti prodeje. Vnímáte nějaký rozdíl mezi prací v automobilovém průmyslu a mimo něj?
Musím přiznat, že odchod od aut jsem si dlouho rozmýšlel. Vůbec se mi nechtělo po nějakých 8 letech do sektoru, kde jsem nikdy předtím nebyl. Ale nakonec zvítězila chuť zkusit něco nového a plasty se jevily velmi zajímavě. Dnes toho rozhodně nelituji. U aut jsem navíc díky OctaviaClubu stále zůstal.

Mnoho lidí se domnívá, že naši absolventi mohou pracovat pouze v automobilovém průmyslu. Co si o tomto tvrzení myslíte?
Určitě to není pravda. Máme samozřejmě větší předpoklady než absolventi jiných škol díky blízkosti závodu a propojení školy s ním, ale nemyslím si, že by se absolvent ŠAVŠ nedokázal prosadit i jinde než v automobilce. Moje vlastní zkušenost toto jen potvrzuje.

Po několika letech jste se vrátil zpět do Mladé Boleslavi – tentokrát za prací. Na jaké pozici tedy aktuálně pracujete a co Vás motivovalo k návratu do okolí Mladé Boleslavi?
Byla to vlastně náhoda, že jsem opět v Mladé Boleslavi, respektive v Kosmonosech. Jak jsem již zmínil, tak jsem přešel k plastům, konkrétně k PET lahvím a PET preformám, které se pro výrobu lahví používají. Nejprve jsem působil ve velké nadnárodní firmě v Mělníku, abych se poté přesunul do mnohem menší firmy se stejnými výrobky, ale více specializovanými. Jelikož jsme malá firma, která je na trhu 5 let, tak kromě zodpovědnosti za prodej mi připadlo i plánování výroby a nákup surovin pro výrobu. Zase v tom byla chuť zkusit něco nového a něco nového se naučit. Z firmy s miliardovým obratem, které dodávala velkým nápojářským značkám, jsem se ocitl v začínající firmě, která řeší úplně jiné problémy. Ale jak říká jeden z majitelů, pod tlakem se rodí démanty. Takže se společně snažíme si jeden takový menší „plastový“ vytvořit.