Rozhovor s Ing. Annou Dolejší

​Ing. Anna Dolejší vystudovala na ŠAVŠ nejenom bakalářský obor Podniková ekonomika a management obchodu, ale také navazující magisterský obor Globální podnikání a marketing.

Během studia Na ŠKODA AUTO Vysoké škole se stihla několikrát podívat do světa – za studiem do Vídně a na praxi do německého AUDI a do čínského FAW. V současné době pracuje na oddělení Product & Price, Region China & Hongkong v německém AUDI AG.

 

Na ŠKODA AUTO Vysoké škole jste vystudovala magisterský obor Globální podnikání a marketing. Co se Vám na studiu u nás líbilo nejvíce? Využila jste nabyté vědomosti také v praxi?
I s odstupem času oceňuji vstřícnost školy a většiny mých vyučujících. Když student prokázal výsledky a dobrou vůli, bylo možné domluvit si individuální podmínky studia.
Například zvláštní termín zkoušky kvůli pozdnímu návratu z praxe nebo zapsání více předmětů než dovoloval počet kreditových poukázek tak, abych další semestr mohla vyjet na praxi bez nutnosti prodlužovat dobu studia o semestr. Zároveň to ale nebyly ústupky na úkor kvality, ve smyslu odpuštění části učiva.
V praxi i osobním životě se mi už do jisté míry hodilo něco z většiny předmětů ŠKODA AUTO Vysoké školy. Více využívám například kurzy z oblasti mezinárodního prodeje.
Poznatky z interkulturního marketingu si teď ověřuji každý den na kolezích z Číny a Hongkongu a musím uznat, že jsem si na to ze školy do praxe přinesla velice slušný základ.

V rámci studia u nás jste absolvovala také řadu zahraničních stáží – studium ve Vídni, zahraniční stáž v AUDI AG a FAW v Číně. Ve které zemi se Vám pracovalo či studovalo nejlépe?
Ve Vídni jsem si nejvíce užila studentský život a kulturu, v Německu jsem si oblíbila své budoucí působiště, ve Švédsku jsem poznala příjemnou alternativu k německému pracovnímu i životnímu stylu a v Číně mimo jiné spoustu kuriozit, kterým se směju dodnes.

Máte pro současné studenty nějaké tipy k praxi či studiu v zahraničí? Na co by si studenti měli dát pozor?
Nebojte se a zkoušejte pořád další a náročnější věci. Člověk většinou dokáže daleko víc, než si myslí. Využijte čas studia naplno, vždycky se vám to vrátí.

Na naší škole studuje nyní i Váš bratr. Dala jste mu před zahájením studia nějaké tipy?
Ne, žádné si nepřál a ani je nepotřeboval. Chtěl jít svou cestou, na všechno přijít a vše si vybudovat sám. Skvěle se mu to povedlo, jsem na něj hrdá.

Pracujete nyní v Německu, v AUDI AG. Jak jste se k této pracovní pozici dostala? A na jakém oddělení pracujete?
Byla to nabídka vedoucího mé praxe v Changchunu. Navrhl mě na nově otevřené místo v oddělení prodeje pro Čínu a Hongkong. Nyní mám na starosti produktový marketing a cenu některých modelů Audi.

Co se Vám na práci v AUDI líbí nejvíce?
Smysluplná a rozmanitá pracovní náplň, jejíž výsledky jsou vidět. Vřelý a mezinárodní kolektiv. A skvělá auta, která budí v našich zákaznících stejné nadšení jako v nás samotných.

Společně s akademiky z naší školy jste v minulosti publikovala také řadu odborných článků. Nezvažovala jste někdy také akademickou kariérní dráhu?
Ano, o akademické dráze jsem chvíli přemýšlela. Cítila jsem plnou podporu některých akademiků ŠKODA AUTO Vysoké školy. Myslím si ale, že pro praxi se hodím víc, je mi přirozenější.