20 let - 20 příběhů

 

Roman Maršálek úspěšně absolvoval ŠKODA AUTO Vysokou školu v roce 2015. Pro své studium si zvolil bakalářský obor Podniková ekonomika a management provozu v kombinované formě. Od roku 1997 pracuje ve ŠKODA AUTO a.s. na pozici specialisty ve výrobě. Zároveň se více než 19 let věnuje poradenství v oblasti sportu, výživy, fitness a zdravého životního stylu.

Na poli fitness slavil také nemalé úspěchy – je držitelem titulu mistr světa a Evropy v benchpressu, mistr republiky v silovém trojboji či mistr republiky v kulturistice. Svůj koníček následně proměnil v úspěšný business, když v roce 2016 v Mladé Boleslavi vybudoval fitness centrum Dream Gym.

Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře, bodybuildingu, powerliftingu, zdravé výživě a dietologii. 

 

Co Vás konkrétně motivovalo k přihlášení na ŠKODA AUTO Vysokou školu (dále ŠAVŠ)?

Byl to můj bývalý vedoucí, který mě jednoduše namotivoval. Je to už pár let, přesto si dodnes velmi dobře pamatuji, jak mi poněkud žoviálnějším stylem při běžném pracovním rozhovoru promluvil do duše a připomněl mi, jak je důležité na sobě pracovat a trvale rozvíjet všechny schopnosti. On tehdy řekl: „Makej na sobě, protože firma podporuje vzdělávání a to je ten největší benefit. Tak toho využij.“ Do té doby, a bylo mi tehdy nějakých 34 let, mě vůbec nenapadlo, že bych mohl (a úspěšně) studovat na vysoké škole. Po mně se následně ke studiu přihlásili i další kolegové a to mi přijde opravdu skvělé. To, jak se mohou lidé vzájemně motivovat a následně posouvat.  

Nastartovala se Vaše kariéra již během studia?

Moje pozice ve firmě se při ani po absolvování studia nezměnila, ale to jenom z důvodu, že mě stávající činnost plně uspokojuje. Jak činností samou, tak i svými ostatními hledisky (nadřízení, kolegové, finanční stránka…). Důležité ovšem je vědomí, že moje znalosti a schopnosti získané studiem můžu zúročit i na jiných pozicích u mého zaměstnavatele, jímž je ŠKODA AUTO. Bude to znít jako klišé, ale kvalitní vzdělání je skutečně tou nejlepších životní investicí a velmi důležitým milníkem našich životů.

Je nějaký předmět či vyučující, na kterého rád vzpomínáte?

Je jich víc. Paradoxně na ty přísnější vyučující a náročnější zkoušky vzpomínám raději. Pocit zadostiučinění a určité výjimečnosti při jejich zdolání je evidentně nejen k nezaplacení, ale i nezapomenutelný. Ty pocity byly v mém případě téměř až euforické, neb rozhodně nejsem studijní typ. Zkrátka úspěchy u zkoušky byly vždy malé – velké výhry. Takže určitě bych jich rád zmínil i víc: paní Žáčková a němčina - na začátku jsem jiným jazykem než česky neuměl skutečně ani slovo, takže to, kam mě dokázala dostat, je až neuvěřitelné. Nemazala se s námi, ale stálo to za to. Paní Jahodová (marketing) a pan Štrach (management) - to byly hodiny nabité cennými informacemi, které na rozdíl od spousty jiných věd dokážu aplikovat nejen v pracovním životě. Vědou ve vysokoškolské podobě běžně nevyužívanou je např. matematika, kterou vyučoval pan Kasal. Jenže i když běžně integrály a derivace potřeba asi nejsou, tak se ale v životě nemálo hodí zvládání stresu, kterým jsme při testech ohraničených časem museli projít, a tuhle schopnost tak mohli posílit. Touhle výhodou nás pan Kasal také motivoval spolu s tím, že matematika na VŠ je vlastně takové síto, které zajistí vysokou úroveň vzdělání. I když bych to v tom čase oželel, dneska jsem za to velmi rád – byla to zkrátka pravda. Výčet „oblíbených“ profesorů bych uzavřel paní Bokšovou a předmětem účetnictví. Zase náročná závěrečná zkouška, od které jsem odešel s „absolutní“ výhrou. Tou ale nebyla známka 1, nýbrž pochvalná slova docentky na kvalitu mé přípravy: „Dneska jste tady byl nejlepší“, řekla mi totiž po státní zkoušce. To byla slova, kterých si dodnes velmi cením.

Máte nějakou pikantní historku ze studentského života na ŠAVŠ, o kterou se s námi můžete podělit?

Všechny ty pikantní historky jsou do jedné nepublikovatelné. A je mi to docela líto, protože opravdu stály za to. Nuda na ŠAVŠ rozhodně nebyla.

Romane, jste majitel úspěšného fitness centra v Mladé Boleslavi. Jaké je to začít podnikat v oboru, který má velkou konkurenci ve městě? Čím jste ho udělal jedinečným?

Děkuji za uznání. Myslím si, že stejně těžké, jako podnikat v kterémkoli jiném oboru v oblasti služeb, nezávisle na předmětu podnikání. Vím, že teď mluvím trochu jinak, než nás na ŠAVŠ učili , když budu tvrdit, že mě konkurence nezajímá. Já se snažím podnikat v duchu nesmrtelného rčení: jen to nejlepší, co můžeme učinit, je pro našeho zákazníka dost dobré. Ono je to heslo zprofanované, ale já v něj opravdu věřím. Věřím, že když dáme do projektu nemalý kus svého srdce, musíme sklidit úspěch. 

Dalším aspektem je ale jistě to, že já posilování prostě rozumím, pohybuji se v něm 28 let, a tyhle moje znalosti, které dnes neskromně nazývám mým know how, jsem dokázal v projektu Dream Gym plně aplikovat. A vlastně je i nadále aplikuji, protože je nezbytné být neustále flexibilní. Proto jsme například Dream Gym v letošním roce rozšířili o dalších 350m2 a vybudovali tak fitness centrum, které se svojí rozlohou a vybavením řadí mezi nejlepší centra v republice.

A je to hlavně i o cílevědomosti a o odvaze. Je nutné mít vize, stanovovat si cíle, jít za nimi a věřit v jejich dosažení. Být připravený čelit překážkám a chtít dokázat něco velkolepého. Právě tyhle vlastnosti jsou dle mého názoru klíčové, a stojí na začátku každého úspěšného (nejen podnikatelského) projektu. Takže věřím, že když budu chtít začít podnikat třeba s pizzerií (byť nyní neznám ani základní složky těsta pro pizzu) musím dosáhnout úspěchu. A to platí ve všech činnostech našeho počínání - je jedno, jestli se jedná o nějaké osobnostní cíle, kariérní pro zaměstnanecké pozice, nebo realizace vlastních byznysů.

Dream Gym je jedinečný v mnoha ohledech. Je mimořádně dobře vybavený, je současně prodejnou doplňků výživy a funkčních potravin a jeho zaměstnanci jsou velice příjemní a schopní lidé. Ale ten největší benefit je jistě to, že dokážeme a chceme klientům skutečně pomoci s jejich cíli a sny. Fitness rozumíme a o naše zákazníky máme skutečný zájem.

Pomohlo Vám to, co jste se naučil na ŠAVŠ, překonat/zvládnout nynější těžkou situaci spojenou s COVID-19 v rámci Vašeho podniku?

Na otázku je odpověď ve dvou rovinách. To, co jsem se naučil na ŠAVŠ, mi pomohlo hlavně podnikání vůbec rozjet a úspěšně realizovat (ve velmi dobrých „černých“ číslech). A samozřejmě ano, následně i zvládnout překonat nynější situaci, která pokračuje, neb „rozvolněním“ neskončila krize v oboru fitness, ta bohužel nadále pokračuje (ale to je téma na jiný článek).

Ale všechny ty znalosti nabité studiem na ŠAVŠ, jako i zvýšená schopnost čelit stresům (o které jsem již hovořil), byly skvělou životní školou, za to děkuji! A mám s čím srovnávat, protože jsem studoval ještě i jinde. A ŠAVŠ je skutečně skvělá škola s vysokou úrovní, kvalitními pedagogy, širokou škálou výborných předmětů aplikovatelných jak v zaměstnaneckém, tak podnikatelském prostředí. Jednoznačně ji pro studium doporučuji všem nerozhodnutým „budoucím" studentům a absolventům.

Co byste ŠAVŠ popřál do dalších let?

Především bych jí popřál, aby absolventi Bc. stupně pokračovali navazujícím stupněm právě na ŠAVŠ, nepřecházeli na školy jinam, anebo se rozhodli ve studiu už vůbec nepokračovat. Je to myslím škoda jak pro studenty, tak pro ŠAVŠ, která má co nabídnout. A také ŠAVŠ přeji nejen mnoho studentů, ale také mnoho mimořádně vděčných a spokojených absolventů!

 

 

 

 

20 LET - 20 PŘÍBĚHŮ Roman Maršálek